avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Brut sau net
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Brut sau net

Buna ziua in decizia de pensionare scrie pensie asigurari sociale 5992 lei total drepturi 5992 lei . Intrebarea mea este aceasta suma este brut sau net?
Cel mai recent răspuns: Liv ganea , utilizator 10:55, 17 Noiembrie 2019
Pe decizie apare doar pensia bruta.
Aceasta a fost o recalculare, de asemenea scrie ca plata drepturilor se va face incepand cu 1 oct 2018. Asta ce inseamna? Ca tatal meu va primi si ceva din urma?

Carp Mircea a scris:

Pe decizie apare doar pensia bruta.


Se intelege ca este vorba despre o recalculare in baza legii 221/2018.
Daca imi dati punctajele madii anuale de pe cupon si de pe decizie cu toate cifrele de dupa virgula va voi spune ceea ce are de primit.


Carp Mircea a scris:

Se intelege ca este vorba despre o recalculare in baza legii 221/2018.
Daca imi dati punctajele madii anuale de pe cupon si de pe decizie cu toate cifrele de dupa virgula va voi spune ceea ce are de primit.

Cupon: 4,39497 si decizie: 4,34440
Punctajul mediu anual din decizie(4,34440)nu are legatura cu pensia de 5992 lei
Este in primul rand mai mic decat cel de pe cupon.
Acestei pensii ii corespunde un punctaj mediu anual de 5,44727

Alte discuții în legătură

Cand voi beneficia de prevederile legii nr. 221/2018. imparatulcel imparatulcel Gen:masculin Data nasterii:14.10.1951 Stagiul de cotizare:29 Alte date:stagiu complet, mecanic de locomotiva, CFR. Intrebare: Buna seara. Am primit ... (vezi toată discuția)
Calcul impozit pensie danielarusu danielarusu Buna ziua M-am pensionat cu o pensie anticipata partiala, avand termenul limita pentru pensie normala de varsta, peste 3 ani. As dori sa stiu daca , cu noua ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie blero blero buna ziua. in cazul in care diferenta dintre rezultatele a doua dosare de pensionare a aparut dupa recalcularea data de CCR,unde se poate ,unde se poate ... (vezi toată discuția)