Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Brut sau net
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Brut sau net

Buna ziua in decizia de pensionare scrie pensie asigurari sociale 5992 lei total drepturi 5992 lei . Intrebarea mea este aceasta suma este brut sau net?
Pe decizie apare doar pensia bruta.
Aceasta a fost o recalculare, de asemenea scrie ca plata drepturilor se va face incepand cu 1 oct 2018. Asta ce inseamna? Ca tatal meu va primi si ceva din urma?

Carp Mircea a scris:

Pe decizie apare doar pensia bruta.

Se intelege ca este vorba despre o recalculare in baza legii 221/2018.
Daca imi dati punctajele madii anuale de pe cupon si de pe decizie cu toate cifrele de dupa virgula va voi spune ceea ce are de primit.

Carp Mircea a scris:

Se intelege ca este vorba despre o recalculare in baza legii 221/2018.
Daca imi dati punctajele madii anuale de pe cupon si de pe decizie cu toate cifrele de dupa virgula va voi spune ceea ce are de primit.

Cupon: 4,39497 si decizie: 4,34440
Punctajul mediu anual din decizie(4,34440)nu are legatura cu pensia de 5992 lei
Este in primul rand mai mic decat cel de pe cupon.
Acestei pensii ii corespunde un punctaj mediu anual de 5,44727