avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcul impozit pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcul impozit pensie

Buna ziua
M-am pensionat cu o pensie anticipata partiala, avand termenul limita pentru pensie normala de varsta, peste 3 ani.
As dori sa stiu daca , cu noua marire din septembrie 2019, pensia va depasi 2000 de lei , adica 2049 lei, daca, se va impozita cu 10%, ? PRECIZEZ DIN NOU, CA ESTE PENSIE ANTICIPATA PARTIALA. Daca se va impozita cu 10%, inseamna ca venitul meu de fapt scade , deoarece impozitul va fi de 200 de lei , desi ea creste doar cu 175de lei.

Multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: danielarusu , utilizator 23:38, 29 August 2019
Postati punctajul mediu anual de pe cupon cu toate cele 5 cifre de dupa virgula.
2049-5=2044 lei pensie neta
Calculele corecte se fac cu ajutorul punctajului mediu anual
punctajul este 81775 dupa virgula. multumesc pentru raspuns. totusi nu m-am lamurit ce inseamna acel minus 5 si daca de fapt suma se impoziteaza cu 10 %.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu stiu daca ati postat corect corect punctajul mediu anual.
S-ar intelege urmatoarele:
1,81775x1100=2000 lei pensie bruta/neta

1,81775x1265=2300 lei pensie bruta

2300-30 lei impozit = 2270 lei pensie neta
Daca postati datele cerute de mine corect, veti primi si raspunsul corect
scuze pentru deranjul continuu
am sa scriu exact ca pe fluturasul de pensie
punctaj - 1,81775 val, punct -1100,00

pe decizie scrie punctajul mediu anual 1.81775

multumesc frumos

Alte discuții în legătură

Brut sau net Liv ganea Liv ganea Buna ziua in decizia de pensionare scrie pensie asigurari sociale 5992 lei total drepturi 5992 lei . Intrebarea mea este aceasta suma este brut sau net? (vezi toată discuția)
Recalculare pensie blero blero buna ziua. in cazul in care diferenta dintre rezultatele a doua dosare de pensionare a aparut dupa recalcularea data de CCR,unde se poate ,unde se poate ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, eu, mariana dinu am primit pe data de 18.04.2019 decia ... marianad. marianad. Buna ziua, Eu, Mariana Dinu am primit pe data de 18.04.2019 decia de pensie anticipat partiala in care scrie:varsta la data pensinarii-57ani,2luni;varsta ... (vezi toată discuția)