Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcul impozit pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcul impozit pensie

Buna ziua
M-am pensionat cu o pensie anticipata partiala, avand termenul limita pentru pensie normala de varsta, peste 3 ani.
As dori sa stiu daca , cu noua marire din septembrie 2019, pensia va depasi 2000 de lei , adica 2049 lei, daca, se va impozita cu 10%, ? PRECIZEZ DIN NOU, CA ESTE PENSIE ANTICIPATA PARTIALA. Daca se va impozita cu 10%, inseamna ca venitul meu de fapt scade , deoarece impozitul va fi de 200 de lei , desi ea creste doar cu 175de lei.

Multumesc frumos
Postati punctajul mediu anual de pe cupon cu toate cele 5 cifre de dupa virgula.
2049-5=2044 lei pensie neta
Calculele corecte se fac cu ajutorul punctajului mediu anual
punctajul este 81775 dupa virgula. multumesc pentru raspuns. totusi nu m-am lamurit ce inseamna acel minus 5 si daca de fapt suma se impoziteaza cu 10 %.
Nu stiu daca ati postat corect corect punctajul mediu anual.
S-ar intelege urmatoarele:
1,81775x1100=2000 lei pensie bruta/neta

1,81775x1265=2300 lei pensie bruta

2300-30 lei impozit = 2270 lei pensie neta
Daca postati datele cerute de mine corect, veti primi si raspunsul corect
scuze pentru deranjul continuu
am sa scriu exact ca pe fluturasul de pensie
punctaj - 1,81775 val, punct -1100,00

pe decizie scrie punctajul mediu anual 1.81775

multumesc frumos