Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua

Sunt si eu chiriaș ANL si am o întrebare . Sunt obligată să plăteasc fondul de rulment si pentru ce se folosește?
Buna ziua
Da, de nu o sa va platesca ANL-ul acest fond
Gasiti mai multe informatii in legea 196/2018, Art. 72
ART. 72
(1) In scopul asigurarii sumelor necesare pentru plati curente, asociatia de
proprietari este obligata sa stabileasca cuantumul si cota de participare a
proprietarilor la constituirea fondului de rulment. Fondul de rulment se stabileste
astfel incat sa poata acoperi cheltuielile curente ale condominiului la nivelul unei luni
calendaristice. Stabilirea cuantumului se face prin echivalare cu suma care a fost
necesara pentru acoperirea cheltuielilor lunare inregistrate de asociatia de proprietari
in anul anterior, la nivelul lunii cu cheltuielile cele mai mari, majorate cu rata inflatiei,
iar in cazurile asociatiilor de proprietari nou-infiintate, prin aproximarea acestuia cu
fondul de rulment stabilit la alte asociatii de proprietari echivalente ca marime.
(2) Fondul de rulment se depune in contul curent al asociatiei de proprietari,
mentionat la art. 20 alin. (1).
(3) Fondul de rulment se constituie prin plata anticipata a cotei ce revine fiecarui
proprietar, potrivit hotararii adunarii generale a asociatiei de proprietari, iar
reintregirea fondului de rulment se face lunar, prin plata sumelor afisate pe lista de
plata.
(4) Pentru incasarea fondului de rulment, administratorul elibereaza chitanta
nominala separata.
(5) Fondul de rulment incasat se restituie la transmiterea dreptului de proprietate,
daca prin actele translative de proprietate nu se stipuleaza altfel.
[ link extern ]
Noi nu suntem asociație de proprietari. Si nu ni se da chitanța separată.
Cine administeaza blocul, ANL?
Daca da...incercati sa discutati cu dumnealor...
Administratorul e un locatar din bloc. Am întrebat si result locatariilor de fond de rulment si nici un răspuns care să ne lămurească.
Si administratorul este angajatul cuiva?
Tot blocul apartine ANL sau doar un numar de apartamente?
Bani incasati de administrator ajung la ANL si aceata, ANL, plateste facturile catre furnizori?