Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Fondul de reparatii obligatoriu pentru proprietar
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Fondul de reparatii obligatoriu pentru proprietar

Buna ziua,

Impart un apartament cu inca o persoana. Ea sta cu mult inaintea mea. De jumatate de an de cand locuiesc am platit pentru fondul de reparatii, iar de curand am aflat ca aceasta plata este responsabilitatea proprietarului, si nu a chiriasului. Am informat-o pe colega de apartament si a spus ca are nevoie sa-i dau dovezi ca se intampla asa. Ea daca a stat de 4 ani acolo si a platit fondul de reparatii in locul proprietarului nu a parut prea miscata, dar mie nu mi se pare corect sa platesc. As vrea, va rog, sa imi spuneti unde pot gasi exact aceasta lege ca sa pot sa ii arat si sa-mi recuperez banii. Multumesc pentru timpul acordat!
Buna ziua!
Este vorba de legea 196/2018, art. 72
ART. 72
(1) În scopul asigurării sumelor necesare pentru plăți curente, asociația de proprietari este
obligată să stabilească cuantumul și cota de participare a proprietarilor la constituirea fondului de rulment. Fondul de rulment se stabilește astfel încât să poată acoperi cheltuielile curente ale
condominiului la nivelul unei luni calendaristice. Stabilirea cuantumului se face prin echivalare cu suma care a fost necesară pentru acoperirea cheltuielilor lunare înregistrate de asociația de
proprietari în anul anterior, la nivelul lunii cu cheltuielile cele mai mari, majorate cu rata inflației,
iar în cazurile asociațiilor de proprietari nou-înființate, prin aproximarea acestuia cu fondul de
rulment stabilit la alte asociații de proprietari echivalente ca mărime.
(2) Fondul de rulment se depune în contul curent al asociației de proprietari, menționat la art. 20
alin. (1).
(3) Fondul de rulment se constituie prin plata anticipată a cotei ce revine fiecărui proprietar,
potrivit hotărârii adunării generale a asociației de proprietari, iar reîntregirea fondului de rulment
se face lunar, prin plata sumelor afișate pe lista de plată.
(4) Pentru încasarea fondului de rulment, administratorul eliberează chitanță nominală separată.
(5) Fondul de rulment încasat se restituie la transmiterea dreptului de proprietate, dacă prin
actele translative de proprietate nu se stipulează altfel.
pentru alte informatii citi legea
[ link extern ]
~ Conținut șters la cerere ~
Raspunsul este conditionat de clauzele contractual asumate de catre parti
Legal obligatia achitarii fondurilor intra in responsabilitatea proprietarului
Sunt cazuri in care proprietarul cu ocazia incheierii contractului de locatiune prevede ca in perioada in care chiriasul utilizeaza spatiul,acesta sa achite integral costurile de intretinere inclusiv fonduri,taxe,etc