Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Agresiune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Agresiune

Buna,

sambata seara a suferit o agresiune intr-un club. ce masuri legale poate lua? Mi-a spus ca nu stie cine la agresat. in acea seara a chemat si politia dar nu a reusit sa-l gaseasca pe agresor. leziuni fizice grave nu are, doar ca il doare piciorul unde a fost lovit.
bobar, utilizator
Buna ziua !
Poate face o plangere catre politie pentru savarsirea infractiunii prevazute si pedepsite de art. 180 c. pen.( loviri si alte violente).
Cu stima !
multumesc mult.

mai am o intrebare. In ce termen se poate face plangerea?
Salut!
Termenul in care poate fi depusa plangerea penala este de 2 luni. art. 284 Cod pr. pen.
Daca persoana vatamata este minor ori incapabil ii sunt aplicabile dispozitiiloe art. 284 Cod. pr. pen lin. 2, astfel termenul de 2 luni curge de la data cand persoana vatamata are cunostinta cine este faptuitorul .
Cu stima .
De asemenea, avand in vedere ca fapta s-a petrecut intr-un club merita verificate inregistrarile video ale Clubului in eventualitatea in care acestea exista.
ContSters112731, utilizator
Termenul de depunere a plangerii este de 2 luni
Un certificat medico-legal v-ar fi de un real folos.