avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... lovire sau alte violente
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

lovire sau alte violente

am citit pe un alt forum urmatoarea afirmatie
"Pentru infractiunea de lovire si alte violente este necesar un certificat medico-legal care sa ateste minim 10 zile de spitalizare.
este corecta?? adica o persoana care are un certificat medicolegal care atesta 2-3 zile de ingrijire medicala poate sa isi ia adio de la plangerea penala?
nu!
Nu, plangerea pentru infractiunea de lovire sau alte violente poate fi formulata pe al. 1 al art.180 c.pen. fara a avea certificat medico-legal, iar pentru al. 2 plangerea se poate formula pentru un nr. de zile de ingrijiri medicale cuprins intre 1 zi si 20 de zile.
Ultima modificare: Vineri, 20 Mai 2011
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Este incriminata, sub aceasta denumire, în art. 180 C. pen., lovirea sau orice alte acte de violenta cauzatoare de suferinte fizice exercitate asupra unei persoane
[alin. (1)] precum si lovirea sau actele de violenta care au pricinuit o vatamare ce necesita pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 20 zile [alin. (2)].
Ceea ce dvs.ati citit este eronat.
br_nicku a scris:

am citit pe un alt forum urmatoarea afirmatie
"Pentru infractiunea de lovire si alte violente este necesar un certificat medico-legal care sa ateste minim 10 zile de spitalizare.
este corecta?? adica o persoana care are un certificat medicolegal care atesta 2-3 zile de ingrijire medicala poate sa isi ia adio de la plangerea penala?


Aici este vorba despre "vatamarea corporala din culpa", adica art 184, in care se poate face plangere penala numai daca partea vatamata a avut nevoie de minim 10 zile de ingrijiri medicale.
In cazul infractiunii de "lovire sau alte violente"-art 180, se face plangere chiar si pt o zi de ingrijiri medicale, pana la 20 de zile.
Raspunderea penala este angajata sub aspectul savarsitii infractiunii de loviri sau alte violente ( art . 180 din Codul penal ) , chiar daca sunt mentionate numai doua sau trei zile de ingrijiri medicale.

Nicidecum nu este retinuta culpa, ca forma de vinovatie.
Pedeapsa este una prevazuta in mod alternativ, amenda penala sau inchisoarea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mai putin de 10 zile ingrijiri medicale si plangere mili999 mili999 Acum 2 sapt am lovit un biciclist. Deocamdata astept sa vina certificatul medico-legal. Banuiesc ca acolo o sa scrie de cate zile de ingrijiri medicale a avut ... (vezi toată discuția)
Lovire theodor3500 theodor3500 Va rog sa-mi spuneti din practica dvs ce consecinte sunt daca o persoana este reclamata pentru insulta amenintare si lovire.Precizez ca exista un martor ocular ... (vezi toată discuția)
Am fost batuta de prietenul meu-plangere penala bubulina_nico bubulina_nico prietenul meu ma batut fpoarte tare am scos un certificat medico legal ce trebuie sa fac pe mai departe pentru a sta acolo unde ai este locul:(( va rog ... (vezi toată discuția)