Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Avere personală
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Avere personală

Dacă un om simplu ,care are un job cu salariu minim pe economie în România, si traieste in Romania ,apare cu 1 milion de dolari în contul său la.o banca (banii provenind dintr o înțelegere făcută de această persoană cu alta persona ),trebuie sa justifice suma în fața legii?va fi chemat de Anaf?Ii pot fi banii opriți de Anaf sau alte organe ale legii?
Totul se leaga de ce sens direct sau ... dati cuvantului "înțelegere ".
Înțelegere, adică persoana respectiva imi da acei bani împrumut ,dar fără acte,mi da fără o asigurare,fără un act care să ateste împrumutul.Si eu ii dau lunar cate o sumă. Dar totul se desfasoara pe incredere ,fara acte si fara sa fie menționați undeva

george-neagu a scris:

Totul se leaga de ce sens direct sau ... dati cuvantului "înțelegere ".

Zuza13, utilizator
Referitor la sintagma "... sau alte organe ale legii?" va informez asupra faptului ca "legea romana "nu are "organe".

Atentie la exprimare.

Statul roman are institutii specializate care se ocupa de asemenea situatii/cazuri, in vederea combaterii "spalarii de bani".

Nu se numesc ANAF.

In ceea ce ma priveste, revin cu informatii suplimentare doar in contextul in care reveniti cu informatii certe.