avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Avere personală
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Avere personală

Dacă un om simplu ,care are un job cu salariu minim pe economie în România, si traieste in Romania ,apare cu 1 milion de dolari în contul său la.o banca (banii provenind dintr o înțelegere făcută de această persoană cu alta persona ),trebuie sa justifice suma în fața legii?va fi chemat de Anaf?Ii pot fi banii opriți de Anaf sau alte organe ale legii?
Cel mai recent răspuns: Adrian Sulea , Consultant credite si finantari 15:50, 27 Noiembrie 2019
Totul se leaga de ce sens direct sau ... dati cuvantului "înțelegere ".
Înțelegere, adică persoana respectiva imi da acei bani împrumut ,dar fără acte,mi da fără o asigurare,fără un act care să ateste împrumutul.Si eu ii dau lunar cate o sumă. Dar totul se desfasoara pe incredere ,fara acte si fara sa fie menționați undeva

george-neagu a scris:

Totul se leaga de ce sens direct sau ... dati cuvantului "înțelegere ".

Ultima modificare: Luni, 23 Septembrie 2019
Zuza13, utilizator
Referitor la sintagma "... sau alte organe ale legii?" va informez asupra faptului ca "legea romana "nu are "organe".

Atentie la exprimare.

Statul roman are institutii specializate care se ocupa de asemenea situatii/cazuri, in vederea combaterii "spalarii de bani".

Nu se numesc ANAF.

In ceea ce ma priveste, revin cu informatii suplimentare doar in contextul in care reveniti cu informatii certe.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitare renta viagera (din marea britanie) in romania shebarebecca shebarebecca Sotul meu este cetatean britanic si poseda un certificat de inregistrare romanesc care ii atesta un drept de rezidenta in Romania, fiind casatorit cu un ... (vezi toată discuția)
Ce parere aveti despre circulara ceccar? Contabilitate sector 4 evoCONTA Contabilitate sector 4 evoCONTA In conformitate cu Circulara conducerii CECCAR nr. 1887/14.03.2011, membrii CECCAR, vor dispune in cadrul cabinetelor de profil, urmatoarele masuri: ... (vezi toată discuția)