Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Transfer drept de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Transfer drept de proprietate

In amul 2010 am cumpărat un apartament prin programul Prima casă. Deosrece nu mă incadram in condițiile de atunci sle programul am acceptat ca apartamentul să fie cumpărat prin credit bancar de către sora și cumnatul meu, eu fiind doar coplatitor la credit, nu apar deloc in contractul de vânzare-cumpărare. Eu am plătit toate cheltuielile legate de imobil și de ratele acestuia până in prezent. Acum aș dori să transfer și casa și creditul exclusiv pr numele meu giind eligibila pdntru condițiile bancii și programul prima casă. Cum mă sfătuiți să procede, astfel încât acest transfer de proprietate să se facă cu costuri cât mai mici?
Cornel Vasile, Consilier juridic