Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... declaratii martori dosar politie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

declaratii martori dosar politie

Am dreptul sa citesc declaratiile martorilor luate de organul de cercetare penala daca eu sunt reclamantul? Dar de la parchet? Primesc macar inainte de instanta instiintare sa citesc ce se inainteaza?
w0lfshad3, utilizator
In cursul actelor premergatoare petentul are dreptul oricand sa citeasca lucrarile la dosarul cauzei: declaratii, probe samd.
In faza urmaririi penale (adica dupa ce procurorul a dat ordonanta de incepere a urmaririi penale) lucrarile dosarului sunt secrete iar de continutul lor partile pot lua la cunostinta studiind dosarul in arhiva instantei dupa ce a ajuns pe rolul acesteia....
Faceti cerere scrisa de studiere dosar la Parchet...
Multumesc. Actul a fost "solutionat" prin respingere. As putea sa ma uit dar stiu ca nu au facut nimic fiindca au zis ca nu au gasit probe. Am sa ma uit daca macar au luat declaratia cuiva ca sa-mi fac o idee ce au facut in atata amar de timp. Probele exista, daca nu le-au gasit nu ma intereseaza, sunt raspandite pe la jumatate de duzina de institutii publice.