Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj pentru absolventa a facultatii de medicina
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj pentru absolventa a facultatii de medicina

Buna ziua! Sunt absolventa facultatii de medicina din Targu- Mures an 2019. As avea intrebarea daca am dreptul la somaj in cazul meu . Am examen de rezidenta in noiembrie si dupa ce primesc rezidentiatul incep in ianuarie 2020. Nu stiu daca trebuie sa depun dosarul pentru somaj. Daca da, ce trebuie sa contina si pana la ce data am dreptul sa primesc banii, noiembrie (cand am examen), sau ianuarie (cand incep sa lucrez ca rezident) ?
linda-melinda, utilizator
Legea nr. 76/2002
art.42
....
(3) Nu beneficiază de indemnizație de șomaj absolvenții licențiați ai facultăților de medicină, medicină dentară și farmacie care, la data solicitării dreptului, au promovat concursul național de rezidențiat pe locuri sau pe posturi, în condițiile legi.
multumesc pt. raspuns