avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... care este solutia?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

care este solutia?

Eu impreuna cu sotul meu am luat anul trecut un imprumut si am construit o casa care momentan este la "rosu"(el este titularul si eu imputernicit) si din cauza neintelegerilor am ajuns amandoi la concluzia unui divort. Avem act de propritate pe pamantul pe care s-a construit casa pe numele la amandoi si casa se gaseste pina in martie in autorizatie de constructie. Am hotarat de comun acord ca bunurile comune pe care le-am dobandit sa le impartim dar a mai ramas problema casei. In caz de divort ce se intimpla? Se poate merge la primarie sa prelungim autorizatia de contructie si sa facem indiviziune separata asa fel incat eu si el sa avem 50-50% din casa?Mentionez ca nu avem copii,inca nu am depus actele de divort, suntem hotarati , locuim separat,dar nu stiu cum trebuie procedat. Trebuie sa mergem la un notar? Pina la finalizarea divortului pot plati jumatate din rata? Cum ma pot proteja astfel incat sa nu pierd totul? Imi cer scuze daca sunt mai multe intrebari dar v-as ruga din suflet sa imi da-ti un sfat . Va multumesc anticipat
buna ziua!
puteti face atul de partaj abia dupa ce veti avea hotararea de divort definitiva.
buna ziua
daca sunteti deacord ambi soti cu divortul solicitati instantei- judecatoria de la domiciliul comun al sotilor -printr/o cerere de divort de comun acord cu culpa comuna si cu nemotivarea hotararii .
unul din soti in calitate de reclamanta il chema in judecata pe celalat sot ,apoi mergeti depuneti actiunea si va prezentati la primul termen de judecata si cu o tranzactie (intelegere )asupra casei asa cum intelegeti dvs sotia sa o impartiti de comun acord .
avocat daniela homeag
end a scris:

buna ziua
daca sunteti deacord ambi soti cu divortul solicitati instantei- judecatoria de la domiciliul comun al sotilor -printr/o cerere de divort de comun acord cu culpa comuna si cu nemotivarea hotararii .
unul din soti in calitate de reclamanta il chema in judecata pe celalat sot ,apoi mergeti depuneti actiunea si va prezentati la primul termen de judecata si cu o tranzactie (intelegere )asupra casei asa cum intelegeti dvs sotia sa o impartiti de comun acord .
avocat daniela homeag


daca nu au investit instanta si sa judece partajul cum sa mearga la primul termen cu tranzactia? apoi primul lucru pe care il verifica instanta este achitarea taxei de timbru de 3% din valoarea masei partajabile...

promovati divort si partaj, achitati taxa de timbru, apoi veniti cu tranzactia...
introduceti actiune de divort, intemeiata pe acordul partilor . ca si cerere accesorie solicitati si partajarea bunurilor comune .
la primul termen depuneti tranzactie aratand cum v-ati inteles sa impartiti bunurile ce formeaza comunitatea matrimoniala .
in acest caz, vi se va restitui integral taxa de timbru .
Odata ce instanta de judecata ia act de tranzactie la primul termen de judecata , taxa de timbru va este restituita.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotarare de divort xmagx2001 xmagx2001 Am primit acasa hotararea de divort , definitiva si irevocabila ... As dori sa stiu ce trebuie sa fac acum cu ea? Trebuie sa ma duc pe la primarie sau la ... (vezi toată discuția)
Procedura divort Luana Sanziana Luana Sanziana Puteti sa-mi spuneti, va rog frumos, ce trebuie exact facut pentru un divort amiabil - ambele parti sunt de acord sa divorteze si fara pretentii unul de la ... (vezi toată discuția)
Impartire bunuri inainte de primul termen dorin_bi dorin_bi Buna seara, Divort, culpa comuna, copil minor, reclamanta a pus la dosar, la bunuri comune, apartament cumparat impreuna care v-a fi impartit 50/50 ... (vezi toată discuția)