Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Custodie comuna
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Custodie comuna

Buna ziua.as dori sa stiu daca pot sa decad din drepturi tatal fetei si sa am custodia doar eu.din moment ce tatal ei nu o cauta de 3 ani.a trebuit sa merg la executor sa ii faca oprire pe salariu pentru pensia alimentara pentru ca nu vroia sa o plateasca.
Nu puteti sa-l decadeti pe tata din drepturile părintești însă puteti solicita sa exercitati singura autoritatea părintească asupra copilului astfel incat sa nu mai aveti nevoie niciodată de acordul lui in toate deciziile referitoare la copil.
Luati legatura cu un avocat de pe forum sa va explice pe larg procedura si etapele după ce-i expuneti in detaliu situația conflictuală dintre dvs si fostul sot/ tata si copil.
Avocat Neagu Elena, Avocat
Dacă dezinteresul manifestat de tată poate fi probat, veți obține exercitarea autorității părintești în exclusivitate ("custodia" cum o numiți dvs)!
Mergeți la o consultație juridică și prezentați-i unui avocat situația de fapt!