Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum rectific numele din actul de vanzare cumparare.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum rectific numele din actul de vanzare cumparare.

Am un act de vanzare cumparare in care este trecut cumparatorul x, casatorit cu y. Numele sotiei este trecut gresit. Am nevoie la deschiderea mostenirii.
Este destul o declaratie de notorietate in care sa arat ca numele lui Y este cel real cu 2 martori?
Sau trebuie sa rectific actul de vanzare cumparare? Daca da, unde pot face rectificarea lui si de ce dovezi m nevoie.
In ce sens este gresit? Este diferenta de o litera, de vreun semn diacritic sau e Maria versus Elena?
Actele notariale se rectifica la acelasi birou notarial, printr-o încheiere de îndreptare a erorii materiale.
Din 1964 nu mai e nici un notariat. In loc de Valerica este trecuta Vasâlca.
In 1964 era fostul notariat de stat.
Acele emise de acesta, se rectifica la Camera Notarilor Publici.