avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum rectific numele din actul de vanzare cumparare.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum rectific numele din actul de vanzare cumparare.

Am un act de vanzare cumparare in care este trecut cumparatorul x, casatorit cu y. Numele sotiei este trecut gresit. Am nevoie la deschiderea mostenirii.
Este destul o declaratie de notorietate in care sa arat ca numele lui Y este cel real cu 2 martori?
Sau trebuie sa rectific actul de vanzare cumparare? Daca da, unde pot face rectificarea lui si de ce dovezi m nevoie.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 21:03, 29 Septembrie 2019
In ce sens este gresit? Este diferenta de o litera, de vreun semn diacritic sau e Maria versus Elena?
Actele notariale se rectifica la acelasi birou notarial, printr-o încheiere de îndreptare a erorii materiale.
Din 1964 nu mai e nici un notariat. In loc de Valerica este trecuta Vasâlca.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In 1964 era fostul notariat de stat.
Acele emise de acesta, se rectifica la Camera Notarilor Publici.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Valabilitate act notarial larisa ciurcanu larisa ciurcanu Buna seara, Am nevoie de ajutorul d-vs. Prenumele mamei mele este in unele acte oficiale ELEANA, adica Certificat nastere ,Buletin de identitate,Titlul de ... (vezi toată discuția)
Transcriere act de vanzare cumparare detin un act de vanzare ... Dor77 Dor77 Transcriere act de vanzare cumparare Detin un act de vanzare -cumparare cu mai multe erori pe care le-a rectificat notarul la solicitarea mea Care ... (vezi toată discuția)
Corectare eroare adresa in cvc irina_karina irina_karina Buna seara ! As dori sa va intreb daca e foarte important si necesita rectificare. Detin un apartament intr-un imobil cu doua scari. Am remarcat ca in actul ... (vezi toată discuția)