Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Președinte asociație de proprietari.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Președinte asociație de proprietari.

In cazul in care o persoana are contract de vanzare cumpărare direct la dezvoltator cu rezerva proprietații, are dreptul de a candida pentru funcția de președinte al asociației de proprietari înainte sa fi achitat apartamentul integral?
Multumesc.
Hattrick1, utilizator
Pentru completa si corecta dv informare studiati disp L nr 196/2018
Pentru a putea fi ales in functiile de reprezentare ale asociatiei de proprietari ,este obligatoriu ca cetateanul sa detina calitatea de membru proprietar prin incheiere de acord de asociere cu asociatia de proprietari,daca detine calitatea de proprietar al imobilului
In speta,dedusa discutiei,cetateanul nu detine calitatea de proprietar,respectiv nu poate accede,nu poate sa fie ales in functia de reprezentant legal al asociatiei de proprietari
Autorul topicului trebuie sa ne spuna daca pe condominiul respectiv este deja constituita o asociatie de proprietari sau este doar intentia de a constitui o as. prop.
Daca este constituita deja as. prop. - raspunsul este dat de @ynocentta, iar daca doar aveti intentia constituirii unei as. prop., trebuie parcursa procedura legala (L 196/2018) - adica se pleaca de la alegerea unui comitet de initiativa si asa mai departe, insa, pentru a se constitui asociatia, trebuie sa aveti acte de proprietate, nu doar rezerve.
In fine, mult succes!
Adam Grecu, utilizator