Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Injurii si amenintari cu moartea a unui consilier ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Injurii si amenintari cu moartea a unui consilier local in sediul Primariei

Va rog sa-mi indicati calea de urmat in urmatoarea situatie data :
1) Dupa incheierea unei sedinte de Consiliu Local, un consilier a fost amenintat cu moartea si ii s-au adresat injurii si jigniri chiar in sala de consiliu, in prezenta a inca 10 consilieri, de catre cosilierul personal al primarului.
2) Intentia acestuia era de ai aplica consilierului local o corectie fizica, dar fiind oprit de un grup de consilieri, s-a rezumat la injurii si amenintari ce depasesc orice limita a bunului simt, pe care nu le reproduc aici.
3) ”Supararea” consilierului personal al primarului pleca de la propunerea consilierului local de a se renunta de catre primar la serviciile acestuia, avand in vedere atat situatia financiara a UAT-ului cat si faptul ca respectivul, prin postari in spatiul virtual a calomniat o parte a consiliului care nu a votat un proiect al primarului, a incitat la ura si a apelat la masuri de forta pentru a face presiuni asupra acestuia.
4) Fapta s-a petrecut, asa cum mentionam, imediat dupa inchiderea sedintei, dupa oprirea de catre consilierul primarului a camerei ce inregistra aceasta sedinta, in sala de consiliu, in prezenta a 10 consilieri si a persoanei ce incheia procesul verbal, angajata a primariei.
5) care este calea de urmat si care sunt termenele de actiune ?
Multumesc mult !
Mathushalem, utilizator
Multumesc mult pentru solicitudinea de care dati dovada ! In afara ”spam”-ului cu vorbitul in public se vede ca subiectul ori nu intereseaza pe nimeni ori este peste ”puterile” dvs. Dar macar un link, o redirectionare spre cineva mai competent, tot cred ca as fi meritat dupa atatia ani de cand sunt membru in acest grup. :(
Mathushalem, utilizator