Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... garantia de buna executie contract de lucrari
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

garantia de buna executie contract de lucrari

Buna ziua! intr-un contract de executie lucrari se insereaza clauza :" Executantul se obligă să constituie garanţia de bună execuţie a contractului în cuantum de .........% din valoarea contractului fara TVA, pentru perioada cuprinsa intre data inceperii lucrarilor de antrepriza, respectiv data primei comenzi a Beneficiarului si data semnarii procesului verba de receptie finala, sub forma unei scrisori de garantare bancara,...."
Care este sediul materiei referitor la garantia de buna executie a contractului? Nu ne referim la achizitiile publice. Multumesc pt raspuns!
Buna ziua,

Garantia de buna executie este o inovatie a dreptului achizitiilor publice, nu am intalnit o reglementare asemanatoare in legislatia de drept comun (cod civil), insa, s-a preluat aceasta notiune si in contractele de drept comun chiar daca nu sunt guvernate de legislatia achizitiilor publice.

Este posibila inserarea in contract a unei garantii de buna executie, intrucat contractele, sunt guvernate in principal (si cat timp nu sunt norme imperative care trebuie respectate) de vointa partilor.
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine, Avocat
Multumesc mult pt raspuns! Am luat in considerare si vointa partilor, insa, ma gandeam ca ar fi o reglementare care limiteaza procentul sau impune anumite conditii asa cum putem observa in HOTĂRÂRE Nr. 395/2016 din 2 iunie 2016 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractului de achiziţie publică.
Zi frumoasa!

Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Buna ziua,

Garantia de buna executie este o inovatie a dreptului achizitiilor publice, nu am intalnit o reglementare asemanatoare in legislatia de drept comun (cod civil), insa, s-a preluat aceasta notiune si in contractele de drept comun chiar daca nu sunt guvernate de legislatia achizitiilor publice.

Este posibila inserarea in contract a unei garantii de buna executie, intrucat contractele, sunt guvernate in principal (si cat timp nu sunt norme imperative care trebuie respectate) de vointa partilor.