Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Degrevare ore de la 18 la 16 ore
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Degrevare ore de la 18 la 16 ore

Buna ziua, sunt profesor in invatamantul preuniversitar cu o vechime de 25 ani in invatamant pe care ii implinesc la data de 14 octombrie, grad didactic 1. Pot sa fiu degrevata de 2 ore (de la 18 la 16 ore) conform legii in timpul anului scolar?
Norma didactică de predare-învățare-evaluare pentru personalul didactic de predare și de instruire practică cu o vechime în învățământ de peste 25 de ani, cu gradul didactic I, și cel din corpul profesorilor mentori se poate reduce cu două ore săptămânal, fără diminuarea salariului.
Multumesc

Cornel Vasile a scris:

Norma didactică de predare-învățare-evaluare pentru personalul didactic de predare și de instruire practică cu o vechime în învățământ de peste 25 de ani, cu gradul didactic I, și cel din corpul profesorilor mentori se poate reduce cu două ore săptămânal, fără diminuarea salariului.