avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Degrevare ore de la 18 la 16 ore
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Degrevare ore de la 18 la 16 ore

Buna ziua, sunt profesor in invatamantul preuniversitar cu o vechime de 25 ani in invatamant pe care ii implinesc la data de 14 octombrie, grad didactic 1. Pot sa fiu degrevata de 2 ore (de la 18 la 16 ore) conform legii in timpul anului scolar?
Cel mai recent răspuns: Gya74 , utilizator 20:49, 17 Martie 2020
Norma didactică de predare-învățare-evaluare pentru personalul didactic de predare și de instruire practică cu o vechime în învățământ de peste 25 de ani, cu gradul didactic I, și cel din corpul profesorilor mentori se poate reduce cu două ore săptămânal, fără diminuarea salariului.
Multumesc

Cornel Vasile a scris:

Norma didactică de predare-învățare-evaluare pentru personalul didactic de predare și de instruire practică cu o vechime în învățământ de peste 25 de ani, cu gradul didactic I, și cel din corpul profesorilor mentori se poate reduce cu două ore săptămânal, fără diminuarea salariului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incadrare in munca HoriaB HoriaB Se mai poate beneficia de reducerea normei didactice in cazul in care se revine la catedra mai repede cu 1 an si in oras nu exista cresa? (vezi toată discuția)
Bună seara. sunt profesor cu vechime peste 25 de ani, am obținut ... Maleluta Maleluta Bună seara. Sunt profesor cu vechime peste 25 de ani, am obținut gradul didactic I și lucrez într-o școală specială pe funcția de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua ! sunt profesor pentru invatamant primar pensionar ... Stoicageorgi Stoicageorgi Buna ziua ! Sunt profesor pentru invatamant primar pensionar cu o vechime de 45 de ani. As dori sa stiu cum ar trebui sa fiu platita daca am fost reincadrata ... (vezi toată discuția)