Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie angajat la cererea angajatorului.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie angajat la cererea angajatorului.

Este legal ca angajatorul sa impuna salariatului sa-si dea demisia din societatea X unde este incadrat pe perioada nedeterminata, ptr ca apoi sa fie angajat printr-o societate Y de leasing de personal pe o perioada determinata, urmand sa aiba aceeasi activitate?
Ideea este ca nimeni nu va poate obliga sa demisionati!
Demisia este o decizie pe care O LUATI DVS!!!
Daca el doreste sa va dea afara, trebuie sa va concedieze!
Pentru concediere, el trebuie sa aiba motive temeinice!
Biscuite otravit, utilizator
1.Decizia de a demisiona reprezintă actul unilateral de voinţă al salariatului şi nu poate fi „impusă” de angajator. Cu alte cuvinte, angajatorul nu are niciun temei legal în a influenţa decizia salariatului privind încetarea contractului de muncă prin demisie. Dacă angajatorul doreşte încetarea raporturilor de muncă cu salariatului, acesta are la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.

2. Salariatul care a demisionat va putea să sesizeze instanţa judecătorească, solicitând anularea demisiei, în cazul în care pretinde că demisia a fost provocată de angajator.