avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot sa imi recuperez alocația daca nu am mai luat o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot sa imi recuperez alocația daca nu am mai luat o de 2 ani?

Buna seara! Eu am fost crescută de strabunicii mei.care aveau tutela asupra mea si eu imi luau alocatia! In 2017 ei au murit iar eu de atunci nu am mai luat alocația fiindca m am mutat în alt oras! Acum am 18 ani si.as vrea sa stiu daca imi pot recupera banii!
Cel mai recent răspuns: Geanina Voroniuc , Avocat 10:00, 4 Octombrie 2019
Buna dimineata,

Avand impliniti 18 ani, puteti face deja personal demersurile pentru recuperarea alocatiei, retroactiv, pentru cei doi ani.

Este bine sa actionati repede.

Va adresati Agentiei Judetene pentru Plati si Inspectie Sociala din judetul in carea veti domiciliul.
Temeiul legal il constituie prevederile Legii 61/1993.

Asigurati-va si ca banii nu sunt deja intr-un cont bancar ( in care le era virata bunicilor pentru dvs.) cont care nu a fost inca inchis.

Daca nu va descucati, puteti apela la ajutorul unui avocat.
Ultima modificare: Vineri, 4 Octombrie 2019
Geanina Voroniuc, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alocație copii Katalin13 Katalin13 Copilul a fost născut în Italia și la 2 ani familie a revenit în țară nu are venituri nici în țară nici în Italia dar primăria spune că nu are ... (vezi toată discuția)
Alocație retroactiv Claualy Claualy Buna ziua,va rog respectos daca imi puteți spune pe cat timp in urma pot lua alocatia fiicei mele dupa ce a fost suspendata din România deoarece am luat-o ... (vezi toată discuția)
Suspendare alocatie narin narin Buna ziua, referitor la acordarea / suspendarea alocatiei doresc sa va intreb urmatoarele: fiul meu este nascut in 1999 in Ro, am beneficiat de alocatie care ... (vezi toată discuția)