Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot sa imi recuperez alocația daca nu am mai luat o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot sa imi recuperez alocația daca nu am mai luat o de 2 ani?

Buna seara! Eu am fost crescută de strabunicii mei.care aveau tutela asupra mea si eu imi luau alocatia! In 2017 ei au murit iar eu de atunci nu am mai luat alocația fiindca m am mutat în alt oras! Acum am 18 ani si.as vrea sa stiu daca imi pot recupera banii!
Buna dimineata,

Avand impliniti 18 ani, puteti face deja personal demersurile pentru recuperarea alocatiei, retroactiv, pentru cei doi ani.

Este bine sa actionati repede.

Va adresati Agentiei Judetene pentru Plati si Inspectie Sociala din judetul in carea veti domiciliul.
Temeiul legal il constituie prevederile Legii 61/1993.

Asigurati-va si ca banii nu sunt deja intr-un cont bancar ( in care le era virata bunicilor pentru dvs.) cont care nu a fost inca inchis.

Daca nu va descucati, puteti apela la ajutorul unui avocat.
Geanina Voroniuc, Avocat