Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Infiintarea asociatiei de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Infiintarea asociatiei de proprietari

Buna ziua.Am si eu cateva intrebari de pus.

Acum 3 luni la adunarea generala extraordinara am hotarat toti care am fost acolo sa ne facem asociatie de proprietari. Domnul X (administrator)a fost si el de acord.

In luna august la o alta sedinta am hotarat sa angajam o firma de specialitate sa se ocupe de bloc(administrator,casier etc.la care domnul Ichim a fost de acord. Intre timp dansul vrea sa desparta blocul si sa faca doua asociatii(blocul are 4 scari).

A pus-o pe doamna Y (responsabila de scara) sa-i minta pe oameni ca daca angajam firma o sa ramanem fara apa calda,apa rece,caldura. Aici deja sa format un grup infractional organizat(parerea mea). Cand i-am spus domnului administrator ca sant FURAT(am dovezi) la intretinere (apa calda trecuta mai mult, apa consumata mai putin ca domnul administrator,dar totusi eu platesc de doua ori mai mult ca el la canalizare,nu afiseaza chitantele de la reparatiile liftului,de la cutiile de scrisori etc.)el a spus ca nu este vina lui .

Domnul X este cercetat de Parchetul General pt frauda(din cate am auzit eu).Domnul X are vreo autoritate sa desparta blocul si sa faca doua asociatii daca este cercetat penal atata timp cat avem un comitet? Domnul X nu trebuie sa plateasca impozit la banii care-i incaseaza pt.functia de administrator?In momentul de fata ce este de facut?Va multumesc anticipat pt. raspunsuri
Manuela Rășină, administrator
sa ne invatam ca administratorul este doar un salariat ! Comitetul conteaza!
1-Reprezentantul legal al asociatieid e proprietari este presedintele de asociatie care detine autoritatea si competenta decizionala
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei cu limita de competenta executionala
2-Intr-o asociatie de proprietari nu administratorul dispune si decide ci adunarea generala
3-Obligatiile anagajtului sunt prevazute concret in CIM si fisa postului
Obligatiile fiscale revin angajatorului
Puteti vizualiza ce plati se fac aferent administartor analizand lista lunara de plata intretinere