Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Se poate folosi o proba video inregistrata de mai mult ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Se poate folosi o proba video inregistrata de mai mult de 30 zile?

Pentru sesizarea unui caz de furt din magazin cu repetitie ,pe parcursul unei perioade de 180 zile.se poate administra ca singura proba inregistrarea video de pe camerele de supraveghere ale magazinului.Daca da,acestea nu ar fi trebuit distruse dupa 30 zile ?
Isituatii similare s-au folosit inregistrari si dupa 3 ani.
Inregistrarile sunt mijloace materiale de proba, ele pot fi administrate, in acest sens, in procesele deduse judecatii.

Acestea se pot verifica, pe cale de expertiza, pentru a nu fi trunchiate, ori alterate.

Asadar, le puteti depune la dosarul cauzei.

Mijloacele de probă prin care se constată elementele de fapt ce pot servi ca probă sunt: declarațiile învinuitului sau ale inculpatului, declarațiile părții vătămate, ale părții civile și ale părții responsabile civilmente, declarațiile martorilor, înscrisurile, înregistrările audio sau video, fotografiile, mijloacele materiale de probă, constatările tehnico-științifice, constatările medico-legale și expertizele.

Nu exista un termen, in sensul depunerii acestor inregistrari, la dosarul cauzei.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Corect legal dar aceste probe sunt valabile avand o vechime mai mare de 30 de zile,timpul dupa care ar trebui distruse,conform GDPR?
Pai acele imagini au fost pastrate tocmai ptr. a demonstra furtul.
Va asigur ca acele imagini, nealterate, vor fi foarte bine venite in gestionarea anchetei. Asa ca, cine spera sa scape de ele (adica sa nu se tina cont de ele) se inseala. Deci faptuitorul nu trebuie sa se bazeze prea mult pe acea prevedere din GDPR la care faceti dvs. trimitere.
Cum era cazul ala? A fost filmat ca a furat din magazin si a primit 18000 Euro daune pe chestie de privacy.