avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 298 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizatie crestere copil pentru lucrator in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizatie crestere copil pentru lucrator in constructii

Buna ziua!
Conform OUG 114/2019 salariatii din domeniul constructiilor beneficiaza incepand cu data de 01.01.2019 de anumite beneficii( salariul minim 3000 si o parte din contributii suportate de stat, etc).
Intrebarea mea este urmatoarea: Lucrez in sectorul contructiilor cu un salariu lunar brut de 3100 ( net 2441) . Urmeaza sa nasc undeva in aprilie 2020. As vrea sa stiu daca la calculul indemnizatiei pentru crestere copil se ia in considerare acest salariu net s au se mai scad si alte contributii? Multumesc.

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:54, 18 Octombrie 2019
Se iau in considerare numai salariile nete.
Da multumesc pentru raspuns !
Ma intereseaza mai mult urmatorul aspect :
Salariul brut este de 3100
-in prezent se plateste de angajat 21,25% si contributia asig. de munca 2.25% angajator
rezulta un net de 2441 ron
Ideea este ca pensia si impozit inteleg ca le suporta statul.
Eu vrea sa stiu daca la calcul indemnizatiei pentru crestere copil se vor scadea si aceste 2 contributii si de abia la netul rezultat sa se calculeze indemnizatia?
Vi se ia in calcul netul - 2441 lei - , rezultat indiferent de cota de contributii retinuta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug 79/2017 lllllllll lllllllll Dupa intrarea in vigoare a OUG79/2017 angajatorul a schimbat salariul brut/ respectiv venitul net, in sensul ca au scazut pe fluturas, adaugand in schimb o ... (vezi toată discuția)
Icc calculata gresit VioletaIvu VioletaIvu Buna ziua! Veniturile mele, inainte de a naste, au fost din DDA. La aceasta categorie de venit, impozitul se calculeaza abia dupa ce se scad cheltuielile ... (vezi toată discuția)
Marire salar brut de la 01.01.2019 ionela11 ionela11 Buna ziua, Daca codul caen al firmei este 7112....este unul din codurile CAEN pentru care se maresc salariile brute in constructii.... si femeia de servici ... (vezi toată discuția)