Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Postnatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Postnatal

Buna seara, as dori sa știu ce se poate face în cazul în care am 2 copii unul are vârstă de 1an și 8 luni terminarea indemnizației este pe 10 ianuarie 2020 iar cel de-al doilea copil are o luna născut pe 25.08.2019. Din câte știu pentru cel de-al doilea copil nu se mai acorda acei 2 ani de creste ci doar 1an. Ce pot face în cazul în care doresc sa raman în postnatal pana împlinește cel de-al doilea copil 2 ani. Sunt o mama divorțată fără ca fostul soț sa se implice în creșterea copiilor. Ce pot face în acest caz și căror instituții trebuie sa ma adresez. Mulțumesc.
Ce stiti dvs este eronat ... pentru cel de-al doilea copil ,primiti indemnizatie pana la 25.08.2021 sau 25.07.2021 , dupa caz.
Din cate am înțeles sunt lăsată în creștere copil doar 1 an de zile după care trebuie sa ma reîntorc la servici,cat primesc indemnizație dacă ma reîntorc la servici. Ce pot face în cazul în care alăptez cu un copil de 1 an plus încă unul de 2 ani și 7 luni fiind o mama singura. Nu mi se oferă posibilitatea sa îmi cresc cel de-al doilea copil pana la vârsta de 2 ani.

Cornel Vasile a scris:

Ce stiti dvs este eronat ... pentru cel de-al doilea copil ,primiti indemnizatie pana la 25.08.2021 sau 25.07.2021 , dupa caz.

, 0km000i
Mihaela2903, utilizator
Cred ca am fost destul de clar .. veti primi pentru cel de-al doilea copil indemnizatie pana la 25.08.2021 sau 25.07.2021 , dupa caz.
Mulțumesc frumos de răspuns. Deși întrebarea mea era alta nu legat de bani ci de statul acasă sa îmi pot creste copilul fără sa fiu nevoita sa ma reîntorc la servici atât de devreme. Mulțumesc pentru răspunsuri.

Cornel Vasile a scris:

Cred ca am fost destul de clar .. veti primi pentru cel de-al doilea copil indemnizatie pana la 25.08.2021 sau 25.07.2021 , dupa caz.

Veti sta in CCC pana la 25.08.2021 sau 25.07.2021 , dupa caz.