avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Postnatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Postnatal

Buna seara, as dori sa știu ce se poate face în cazul în care am 2 copii unul are vârstă de 1an și 8 luni terminarea indemnizației este pe 10 ianuarie 2020 iar cel de-al doilea copil are o luna născut pe 25.08.2019. Din câte știu pentru cel de-al doilea copil nu se mai acorda acei 2 ani de creste ci doar 1an. Ce pot face în cazul în care doresc sa raman în postnatal pana împlinește cel de-al doilea copil 2 ani. Sunt o mama divorțată fără ca fostul soț sa se implice în creșterea copiilor. Ce pot face în acest caz și căror instituții trebuie sa ma adresez. Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:18, 13 Octombrie 2019
Ce stiti dvs este eronat ... pentru cel de-al doilea copil ,primiti indemnizatie pana la 25.08.2021 sau 25.07.2021 , dupa caz.
Din cate am înțeles sunt lăsată în creștere copil doar 1 an de zile după care trebuie sa ma reîntorc la servici,cat primesc indemnizație dacă ma reîntorc la servici. Ce pot face în cazul în care alăptez cu un copil de 1 an plus încă unul de 2 ani și 7 luni fiind o mama singura. Nu mi se oferă posibilitatea sa îmi cresc cel de-al doilea copil pana la vârsta de 2 ani.

Cornel Vasile a scris:

Ce stiti dvs este eronat ... pentru cel de-al doilea copil ,primiti indemnizatie pana la 25.08.2021 sau 25.07.2021 , dupa caz.

, 0km000i
Ultima modificare: Vineri, 11 Octombrie 2019
Mihaela2903, utilizator
Cred ca am fost destul de clar .. veti primi pentru cel de-al doilea copil indemnizatie pana la 25.08.2021 sau 25.07.2021 , dupa caz.
Mulțumesc frumos de răspuns. Deși întrebarea mea era alta nu legat de bani ci de statul acasă sa îmi pot creste copilul fără sa fiu nevoita sa ma reîntorc la servici atât de devreme. Mulțumesc pentru răspunsuri.

Cornel Vasile a scris:

Cred ca am fost destul de clar .. veti primi pentru cel de-al doilea copil indemnizatie pana la 25.08.2021 sau 25.07.2021 , dupa caz.

Veti sta in CCC pana la 25.08.2021 sau 25.07.2021 , dupa caz.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa si concediul de maternitate Rujbecka Rujbecka Buna ziua, sunt Pfa si am nascut, prin urmare am intrat on concediu de maternitate si mi-am suspendat activitatea ca sa pot primii banii si mai apoi ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie copil trascaelena trascaelena In data de 15 februarie 2012 am intrat in concediu prenatal,am nascut pe data de 24 martie m-ai devreme cu o luna.Deci am stat in concediu prenatal doar 39 de ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil morozancarmen morozancarmen Urmeaza sa nasc la jumatatea lunii septembrie . Eu nu am dreptul la aceasta indemnizatie de crestere copil insa are sotul dreptul sa primeasca aceasta ... (vezi toată discuția)