Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contestare decizie concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contestare decizie concediere

Doresc sa o contest o decizie de concediere, dar mi-am depus actele pentru modificarea domiciliului din buletin. Nu cred ca noul buletin va fi emis in timp util pana la expirarea termenului de contestare. Intrebarea mea este in raza carui Tribunal sa depun contestatia? Unde am avut domiciliul pana acum, sau unde voi avea domiciliu? pentru ca cererea de eliberare a noului buletin a fost deja depusa.
Cu ce articol v-a incetat c.i.m. si cand ati primit decizia de concediere ?
comunicata cu 16.09,2019, art 65. alin. 1, deci 45 de zile termenul de contestare. Nu asta era intrebarea mea.
Cererile referitoare la soluționarea conflictelor individuale de muncă se adresează tribunalului în a cărui circumscripție își are domiciliul sau locul de muncă reclamantul.

In speta, tribunalului unde veti avea domiciliul.

p.s.
Unele intrebari pe care le punem chiar au o relevanta, chiar daca nu vi se raspunde imediat la intrebarile postate ..
Cornel Vasile, Consilier juridic
Conform legii doar la domiciliul meu, Nu si la tribunalul in a carui circumscriptie imi am locul de munca, cum ai mentionat tu. Te rog, contrazice-ma cu articolul unde scrie ca se poate.
Voiam doar sa stiu si alte interpretari, referitor la domiciliu. Pt ca din punct de vedere legal, eu stiu ca buletinul este valabil pana la emiterea celui nou, deci daca depun contestatia acum ar trebui sa o fac la domiciliul vechi, chiar daca eu in acest moment astept eliberarea altui buletin cu o alta adresa. Nu vreau sa imi fie respinsa cererea pe motiv ca nu a fost adresata Tribunalului corespunzator.

P.S.
Oricum, mersi pentru raspuns.
Legea nr. 62/2011
art. 210
Cererile referitoare la soluționarea conflictelor individuale de muncă se adresează tribunalului în a cărui circumscripție își are domiciliul sau locul de muncă reclamantul.