Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Beneficii extrasalariale in concediu de maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Beneficii extrasalariale in concediu de maternitate

Buna ziua.

Se acordă beneficii extrasalariale (de ex bonus de performanta acordat pentru activitatea prestata in anul anterior intrarii in concediu de maternitate) angajatei care se afla in concediu de maternitate, deci cu contract de munca suspendat de drept?

Multumesc.
Se pot acorda astfel de beneficii.

Codul Muncii
art.49
(3) Pe durata suspendarii pot continua sa existe alte drepturi si obligatii ale partilor decat cele prevazute la alin. (2), daca acestea sunt prevazute prin legi speciale, prin contractul colectiv de munca aplicabil, prin contracte individuale de munca sau prin regulamente interne.
....