Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... succesiune
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

succesiune

Buna ziua
la dezbaterea mostenirii defunctului var de gradul 2 cu mine , fara parinti , fara copii, fara sot supravietuitor cine poate veni la mostenire... are in viata doi frati de la mama lui iar din partea tatalui nu exista frati ci doar veri primari si copii acestora?
Buna ziua,
Succesiunile se dezbat in ordine
1. succesiunea la decesul primului sot si vor veni la mostenire:
- sotul supravietuitor
- mostenitorii ascendenti si colateralii privilegiati ai aceluia (direct sau prin reprezentare cand colateralii privilegiati sunt decedati), in ordinea si cotele stabilita de lege.
2. succesiunea de pe urma ultimului sot decedat:
- fratii, fie de mama fie de tata direct sau prin reprezentare (cand acestia sunt decedati), cotele fiind cele stabilite de lege.
Studiati art. 976 - 981 C.Civ.
deci au dreptul numai unchii ( fratii mamei lui) ,de la tata defunctului nefiind frati ci doar veri .