Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

sunt divortata de 4 ani fara partaj, fostul sot a decedat anul acesta, copii cer mostenirea, cum trebuie sa procedez?
~ Conținut șters la cerere ~
Ce vor, mai exact? Să dezbată succesiunea după tatăl lor? Mi se pare firesc.
Și cum dvs. nu ați făcut partajul cu tatăl lor, va trebui să participați la această procedură pentru a se stabili care este partea dvs. din bunurile comune (teoretic 50%), parte care este și rămâne a dvs. și care este partea ce întră în moștenirea tatălui lor, pentru ca ei să poată să obțină certificatul de moștenitor după tatăl lor.

Mai departe, depinde ce vrea fiecare. Se poate rămâne în indiviziune (cel puțin o vreme). Se poate proceda la ieșirea din indiviziune (partaj), dacă cel puțin unul insistă.

Nu sunt și copiii dvs? Căci prima „procedură” care s-ar impune (indiferent dacă sunt ori nu sunt și copiii dvs.) este o discuție, din care să înțeleagă fiecare ce vrea celălalt.
romascanu, moderator
multumesc