Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de debutant functie didactic auxiliar ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de debutant functie didactic auxiliar invatamant

As dori sa ma lamuriti care este perioada de debutant, pentru incadrarea in functia de debutant, pentru o persoana incadrata pe o functie didactica auxiliara si cand poate promova in treapta superioara celei de debutant.
Conform HG 286/2011 promovarea se face din 3 in 3 ani cu conditia obtinerii calificativului "foarte bine" pentru cel putin 2 ani.

E corect daca mentin in functia de debutant, persoana respectiva, 3 ani de zile si apoi sa facem promovarea conform HG 286/2011, sau mai exista si alte prevederi legale, pe care nu le cunosc, care imi permit sa fac promovarea mai devreme de cei 3 ani?
Candva era stipulat, in legea 284, daca retin bine, ca promovarea debutantilor in treapta superioara se facea dupa 6 luni....astazi legea 284 este abrogata.
andrei_70, utilizator
HG 281/2011
art. 45^1
(1) Persoanele încadrate în funcţii contractuale de debutant vor fi promovate, prin examen, la sfârşitul perioadei de debut stabilite în condiţiile legii, în funcţia, gradul sau treapta profesională imediat superioară, în baza unui referat de evaluare întocmit, cu respectarea prevederilor art. 41 alin. (9), de şeful ierarhic şi aprobat de conducătorul autorităţii sau instituţiei publice.
....
Cornel Vasile, Consilier juridic
Din ce stiu eu, HG 281/2011 a fost abrogata.
Aveti alte informatii legata de aceasta hotarare? E abrogata partial? Sau poate faceati referire la HG 281/1993? Sau HG 286/2011?

HOTĂRÂRE nr. 281 din 23 martie 2011
privind aprobarea bugetului de venituri şi cheltuieli pe anul 2011 al Companiei Naţionale "Poşta Română" - S.A., la care Ministerul Comunicaţiilor şi Societăţii Informaţionale îndeplineşte atribuţiile pe care statul român le are în calitate de acţionar
EMITENT
GUVERNUL
Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 231 din 1 aprilie 2011

Articolul la care faceti referire este din HG 286/2011 si pe mine ma interesa sa stiu exact care este ”perioada de debut stabilita in conditiile legii”?
Fiind o incadrare pe functie didactica auxiliara, legislatia este una specifica, si nu am gasit nimic in afara de HG 286/2011, de aceea am apelat la ajutorul acestui forum.
Nici art. 31 alin. (5) din Codul muncii nu ma ajuta, deoarece in invatamant, la categoria personalului didactic auxiliar nu se pune problema de stagiu.

Cornel Vasile a scris:

HG 281/2011
art. 45^1
(1) Persoanele încadrate în funcţii contractuale de debutant vor fi promovate, prin examen, la sfârşitul perioadei de debut stabilite în condiţiile legii, în funcţia, gradul sau treapta profesională imediat superioară, în baza unui referat de evaluare întocmit, cu respectarea prevederilor art. 41 alin. (9), de şeful ierarhic şi aprobat de conducătorul autorităţii sau instituţiei publice.
....

andrei_70, utilizator
Scuze ... este vorba despre HG 286/2011

Hotărârea nr. 286/2011 pentru aprobarea Regulamentului-cadru privind stabilirea principiilor generale de ocupare a unui post vacant sau temporar vacant corespunzător funcțiilor contractuale și a criteriilor de promovare în grade sau trepte profesionale imediat superioare a personalului contractual din sectorul bugetar plătit din fonduri publice este in vigoare.

Nu am gasit alt text de lege,prin urmare, consider ca se aplica HG 286/2011.
Nici eu nu am gasit alt text de lege insa HG 286/2011, tot nu ma lamureste si nu stiu care este "perioada de debut stabilite în condiţiile legii"

Cornel Vasile a scris:

Scuze ... este vorba despre HG 286/2011

Hotărârea nr. 286/2011 pentru aprobarea Regulamentului-cadru privind stabilirea principiilor generale de ocupare a unui post vacant sau temporar vacant corespunzător funcțiilor contractuale și a criteriilor de promovare în grade sau trepte profesionale imediat superioare a personalului contractual din sectorul bugetar plătit din fonduri publice este in vigoare.

Nu am gasit alt text de lege,prin urmare, consider ca se aplica HG 286/2011.

andrei_70, utilizator
Intrebati la Serviciul Juridic din cadrul Ministerului Educației Naționale
[ link extern ]