avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 689 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită nedepunere intampinare
Discuție deschisă în Executare silită

nedepunere intampinare

Instanta de fond a respins contestatia la executare formulata de catre contestator, iar acesta a formulat recurs, mentionand ca va depune motivele de fapt si de drept la prima zi de infatisare. Pe citatia trimisa intimatului se specifica faptul ca acesta are obligatia de a depune intampinare. Este posibil ca intimatul sa faca cerere pentru acordarea unui termen in vederea studierii motivelor pe care recurent-contestatorul isi bazeaza actiunea? Altfel cum ar putea intimatul sa isi formuleze intampinarea?
Cel mai recent răspuns: ramy84 , utilizator 13:58, 2 Decembrie 2009
Potrivit art. 303 C.proc.civ, recursul trebuie motivat inauntrul termenului de recurs (adica in termen de 15 zile de la comunicare).

Daca contestatorul a formulat cerere de recurs insa nu a motivat aceasta cerere in termenul aratat mai sus, la primul termen solicitati instantei sa constate nul recursul intrucat nu a fost motivat potrivit art. 303 C.proc.civ.:)
Buna ziua !
Avand in vedere prevederile art.118,al.(3), la cerere si in conditiile acestor prevederi, se va acorda un nou termen, pana la care intimatul sa- si pregateasca apararea si sa depuna intampinare ( "In cazul in care paratul nu este reprezentat sau asistat de avocat, presedintele ii va pune in vedere, la prima zi de infatisare, sa arate exceptiile, dovezile si toate mijloacele sale de aparare despre care se va face vorbire in incheierea de sedinta; instanta va acorda, la cerere, un termen pentru pregatirea apararii si depunerea intampinarii").
Cu stima !
ramy84 a scris:

Instanta de fond a respins contestatia la executare formulata de catre contestator, iar acesta a formulat recurs, mentionand ca va depune motivele de fapt si de drept la prima zi de infatisare. Pe citatia trimisa intimatului se specifica faptul ca acesta are obligatia de a depune intampinare. Este posibil ca intimatul sa faca cerere pentru acordarea unui termen in vederea studierii motivelor pe care recurent-contestatorul isi bazeaza actiunea? Altfel cum ar putea intimatul sa isi formuleze intampinarea?


Intimatul poate formula cerere pentru studierea "motivelor pe care recurent-contestatorul isi bazeaza actiunea" dar exista posibilitatea ca instanta sa respinga cererea (fie daca motivele nu au fost depuse, fie ca au fost depuse tardiv...) si sa invoce din oficiu nulitatea recursului.
Va multumesc pentru raspunsuri, imi vor fi de mare folos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot cere alt termen la recurs? pacurariu maria pacurariu maria Daca nu am inaintat intampinare la recurs pot cere o amanare sa imi formulez intre timp intampinarea astfel sa ma incadrez in cele 5 zile pentru a mi se lua in ... (vezi toată discuția)
Termen intampinare la recurs? pirina pirina am castigat un proces pe fond, paratul a depus recurs, am vazut acest lucru pe portalul tribunalului.Avocatul meu este plecat din tara si nu pot lua legatura ... (vezi toată discuția)
Tardivitatea depunerii intampinarii adriana.chiritescu adriana.chiritescu Buna seara, Se face recurs in termen legal la o hotarare al Tribunalului Muncii castigat atat pe fond cat si pe cauza.instanta ... (vezi toată discuția)