Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Infiintare asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Infiintare asociatie

buna ziua,

pentru infiintare asociatie, este necesara vreo declaratie notariala data de catre presedinte prin care sa rezulte faptul ca el este singurul beneficiar?
NU.
da, recentele modificari ale OG 26 / 2000 cer printre altele si o asemenea declaratie a reprezentantului legal al asociatiei, autentificate notarial, privind identitatea beneficiarilor reali. E o mare controversa ref. cine pot fi considerati beneficiari reali ai unei asociatii, in functie de scopul obectivele si mijloacele ei, dar declaratia e prevazuta de lege. A se vedea in aceste sens art. 7 alin.2 lit.c^2 din OG 26 / 2000

Adrian ALBU a scris:

NU.

Si in opinia Dvs, de ce nu ar fi aplicabile prevederile art. 7 alin.2 lit.c^2 din OG 26 / 2000 ?