Forum Discuţii juridice Achiziţii publice acord cadru
Discuție deschisă în Achiziţii publice

acord cadru

termen de valabilitate acord cadru
Contractul cadru si reglementarea ei o gasim in Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 34/2006 privind atribuirea contractelor deachizitie publica, a contractelor de concesiune de lucrari publice si a contractelor de concesiune de
servicii, cu modificarile si completarile ulterioare, a H.G. nr. 925/2006 cu modificarile si completarile ulterioare, a Ordinului presedintelui A.N.R.M.A.P. nr. 155/2006
Termenul de valabilitate al acordului cadru este prevazut in legislatia specifica.
Este prevazut in art.142-150 din OUG 34 /2006..modificata si completata coroborat cu art.65-70 din HG 925/2006 modificata si completata ,putand fi incheiat de la un an pana la maxim 4 ani ,in baza lui incheindu-se mai multe contracte subsecvente cu unul sau mai multi operatori economici.
Imi cer scuze de rigoare domnului Slaurentiu aducand la cunostinta ca Ordinul nr.155/2006 este abrogat,dar modelele de contract si formularele pot fi luate in considerare.
Ordinul 155/2006 privind aprobarea Ghidului pentru atribuirea contractelor de achizitie publica a fost abrogat, iar modelele de contracte se gasesc pe site-ul ANRMAP-ului, respectiv si in manualele operationale(vol1,vol2) elaborate de catre ANRMAP.