Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Vanzare cumpărare auto 2019
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Vanzare cumpărare auto 2019

Buna ziua,

În pasii de urmat, pentru vânzarea unui autoturism când ar trebui sa se dea banii si respectiv cheile autoturismului? La momentul contractului sau dupa ce se eliberează actele care dovedesc obligațiile fiscale plătite la zi?
Daca omul.cumpara masina, si se trezeste ca de fapt vânzătorul avea niște amenzi neplătite? Este cumpărătorul pus într-o situație dificila? Sau nu îl afectează?
Cheile se dau în momentul când se scoate de la primărie, adică atunci cand contractul devine valabil propriu zis.
Contravaloare vehicul se achita in momentul perfectarii documentelor de transmitere drept de proprietate auto
Nu are legatura situatia fiscala a vanzatorului atat timp cat acesta la intocmirea documentelor de transmitere drept de proprietate prezinta toate documentele inclusiv certificatul fiscal