avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 202 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Redobandire permis conducere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Redobandire permis conducere

Buna seara,
Am tot incercat sa gasesc un raspuns recent la speta mea, un raspuns care sa ia in considerare modificarile (desele modificari) aduse legislatiei, dar nu am reusit.
Speta mea este urmatoarea:
- In anul 2016 am fost inculpat intr-un dosar penal privind conducerea unui autovehicul in stare de ebrietate.
- In anul 2017 am primit din partea instantei amanarea aplicarii pedepsei, cu un termen de supraveghere de doi ani, in care, printre alte obligatii, am avut obligatia de a nu conduce niciun fel de vehicul.
- in scurt timp (cateva zile) urmeaza ca acest termen de doi ani sa se implineasca, fara abateri din partea mea.
- am facut deja toate formalitatile pentru recuperarea permisului de conducere (cerere catre comandant insotita de dovada si copia legalizata de la curtea de apel a hotararii definitive) astfel incat termenul de solutionare de 15 zile (dat de cei de la politie) sa coincida cu termenul la care se va incheia perioada de supraveghere.

Intrebarea mea este urmatoarea: pot intampina dificultati in acest demers?
Am gasit tot felul de pareri conform carora, chiar si in cazul amanarii aplicarii pedepsei, permisul este anulat etc.

Atasez mai jos continutul hotararii.
Va multumesc anticipat

Solutia pe scurt: În temeiul art. 421 pct. 2 lit. a C.p.p. admite apelul formulat de apelantul inculpat XXXXXXX împotriva sentinţei penale nr. xxx/2017 a Judecătoriei Craiova. Desfiinţează în parte sentinţa penală nr. xxx/2017 a Judecătoriei Craiova si rejudecând : Înlătură dispoziţiile privind condamnarea inculpatului XXXXXX pentru infracţiunea prev de art. 336 alin 1 C.p. cu aplicarea art. 396 alin. 10 C.p.p. În baza art. 336 alin 1 C.p., rap la art. 83 C.p., art. 396 alin. (1), (4) si (10) C.p.p. stabileşte pedeapsa de 8 luni închisoare în sarcina inculpatului. În baza art. 83 alin. (1) C.p. amână aplicarea pedepsei închisorii de 8 luni, pe un termen de supraveghere de 2 ani de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri, stabilit în condiţiile art. 84 C.p. În baza art. 85 alin. (1) C. pen. pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de probaţiune Dolj la datele fixate de acesta; b)să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. In baza art. 85 alin 2 lit. g C.p. pe durata termenului de supraveghere inculpatul are obligaţia de a nu conduce nici un autovehicul prevăzut de art. 6 pct. 6 din OUG nr. 195/2002. În baza art. 86 alin. (1) C.p. pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 85 alin. (1) lit. c) - e) se comunica Serviciului de Probaţiune Dolj. În baza art. 404 alin. (3) C.p.p. atrage atenţia inculpatului asupra consecinţelor nerespectării măsurilor de supraveghere impuse şi ale săvârşirii de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere. Menţine celelalte dispoziţii ale sentinţei penale, în măsura în care nu contravin prezentei decizii. În baza art. 275 alin 3 C.p.p. cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului. Definitivă Pronunţată în şedinţa publică de la 07.11.2017.

Nu vi se anuleaza permisul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Explicatii sentinta pronuntata Fofy Fofy Solutia pe scurt: În baza art. 396 alin. 1 şi 4 C.p.p. raportat la art. 83 C.p. stabileşte pedeapsa de 8 luni închisoare în sarcina inculpatului X pentru ... (vezi toată discuția)
Mi-a fost anulat permisul sau nu? data:09.06.2022 ora estimata: ... GeorgeGG93 GeorgeGG93 Mi-a fost anulat permisul sau nu? Data:09.06.2022 Ora estimata: 9:00 Complet: C8P - BN Solutie: Amânarea aplicării pedepsei Solutie pe scurt: În ... (vezi toată discuția)
Când îmi pot recupera permisul de conducere? Ionut bors Ionut bors Bună ziua , nu știu cum sa procedez pentru amii recupera permisul de conducere. Tip solutie: Soluţionare Solutia pe scurt: În baza art. 396 al. 1, 4 CPP ... (vezi toată discuția)