avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... pmb vinieta oxigen / Intre ce ore am voie sa intru in ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

pmb vinieta oxigen / Intre ce ore am voie sa intru in Bucuresti ?

Buna ziua!
Intrebarea mea e legata de hotararea PMB de a introduce vinieta OXIGEN, adoptata in 24 oct.. Nu a fost publicata pe site iar eu ma refer la afirmatiile din comunicatul PMB ([ link extern ] ) :

Potrivit proiectului de hotărâre adoptat, începând cu data de 01.01.2020, ACCESUL autovehiculelor cu masa totală maximă autorizata mai mică de 5 tone pe arterele din Bucureşti este
RESTRICȚIONAT zilnic, de luni - vineri, cu exceptia sărbatorilor legale,
în intervalul 7:00-22:00 , după cum urmează:

(i) pentru cele cu norma de poluare NON-EURO, euro 1 și euro 2, accesul este INTERZIS in zona de actiune pentru calitatea aerului (ZACA), fiind PERMIS pentru RESTUL ARTERELOR din municipiul Bucureşti numai în urma achiziționării unei VINIETE electronice Oxigen

(ii) pentru cele cu norma de poluare euro 3 și euro 4, accesul este PERMIS pe TOATE strazile municipiului Bucureşti numai în urma achiziționării unei VINIETE electronice Oxigen; restricția pentru Euro 4 se aplica din 2021.

(iii) masinile electrice, hibride sau cu norma de poluare euro 5 și euro 6, au acces FĂRĂ RESTRICTII pe TOATE arterele;

- - - - - - - - - - - - - - -
Intrebare pentru alineatul (i) (non-euro) :
“RESTRICTIONAT între 10:00 - 22:00” inseamna INTERZIS sau REGLEMENTAT ?
Respectiv, daca inseamna ....
(a) INTERZIS ==> Ziua: INTERZIS + Noaptea: Permis - in non-zaca - cu plata???
sau
(b) REGLEMENTAT ==> Ziua: PERMIS - in non-zaca - cu plata + Noaptea: Permis - in non-zaca - gratis ???

Cu alte cuvinte, va intreb ce anume intelege un jurist din acest text. Între ce ore am voie sa intru in București?
Inclin sa cred ca ‘restrictionat’ = ‘reglementat’ pentru că toate cele trei alineate descriu restrictiile precizand unde este“interzis” și unde e “permis” DOAR pentru intervalul de referinta 10:00-22:00. Subintelegandu-se că, în afara intervalului de referință, accesul e liber inclusiv in ZACA.

Locuiesc in Voluntari, lucrez in Bucuresti si nu am cum ajunge decat cu masina mea, care e non-euro.

Va multumesc foarte mult!
Ultima modificare: Luni, 28 Octombrie 2019
IonIoanaAnca, utilizator
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 05:54, 29 Octombrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
daca vreti raspunsul unui jurist, va trebui sa aveti putintica rabdare, pana se publica actul oficial, complet.
si daca nu-l ataca nimeni in contencios.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Magazinele de cartier pot tine deschis non stop dupa 15 mai 2021? Alex Grigore Alex Grigore Buna ziua, Am un magazin alimentar de cartier si de pe 15mai 2021 am redeschis la vechiul program adica non stop , azi noapte a venit politia si mi a dat ... (vezi toată discuția)
Recunoastere acte emise de autoritati europene raduburcea raduburcea Exista vreo lege sau vreo directiva a CE prin care un stat membru trebuie sa recunoasca un act emis de autoritatile unui alt stat membru UE? (vezi toată discuția)
Raspuns intampinare anaf-recuperare taxa auto ANANINA ANANINA Buna ziua,ma puteti ajuta va rog? Cererea mea catre instanta suna asa:DOMNULE PRESEDINTE, Subsemnata …., domiciliata in ... (vezi toată discuția)