Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... pmb vinieta oxigen / Intre ce ore am voie sa intru in ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

pmb vinieta oxigen / Intre ce ore am voie sa intru in Bucuresti ?

Buna ziua!
Intrebarea mea e legata de hotararea PMB de a introduce vinieta OXIGEN, adoptata in 24 oct.. Nu a fost publicata pe site iar eu ma refer la afirmatiile din comunicatul PMB ([ link extern ] ) :

Potrivit proiectului de hotărâre adoptat, începând cu data de 01.01.2020, ACCESUL autovehiculelor cu masa totală maximă autorizata mai mică de 5 tone pe arterele din Bucureşti este
RESTRICȚIONAT zilnic, de luni - vineri, cu exceptia sărbatorilor legale,
în intervalul 7:00-22:00 , după cum urmează:

(i) pentru cele cu norma de poluare NON-EURO, euro 1 și euro 2, accesul este INTERZIS in zona de actiune pentru calitatea aerului (ZACA), fiind PERMIS pentru RESTUL ARTERELOR din municipiul Bucureşti numai în urma achiziționării unei VINIETE electronice Oxigen

(ii) pentru cele cu norma de poluare euro 3 și euro 4, accesul este PERMIS pe TOATE strazile municipiului Bucureşti numai în urma achiziționării unei VINIETE electronice Oxigen; restricția pentru Euro 4 se aplica din 2021.

(iii) masinile electrice, hibride sau cu norma de poluare euro 5 și euro 6, au acces FĂRĂ RESTRICTII pe TOATE arterele;

- - - - - - - - - - - - - - -
Intrebare pentru alineatul (i) (non-euro) :
“RESTRICTIONAT între 10:00 - 22:00” inseamna INTERZIS sau REGLEMENTAT ?
Respectiv, daca inseamna ....
(a) INTERZIS ==> Ziua: INTERZIS + Noaptea: Permis - in non-zaca - cu plata???
sau
(b) REGLEMENTAT ==> Ziua: PERMIS - in non-zaca - cu plata + Noaptea: Permis - in non-zaca - gratis ???

Cu alte cuvinte, va intreb ce anume intelege un jurist din acest text. Între ce ore am voie sa intru in București?
Inclin sa cred ca ‘restrictionat’ = ‘reglementat’ pentru că toate cele trei alineate descriu restrictiile precizand unde este“interzis” și unde e “permis” DOAR pentru intervalul de referinta 10:00-22:00. Subintelegandu-se că, în afara intervalului de referință, accesul e liber inclusiv in ZACA.

Locuiesc in Voluntari, lucrez in Bucuresti si nu am cum ajunge decat cu masina mea, care e non-euro.

Va multumesc foarte mult!
IonIoanaAnca, utilizator
daca vreti raspunsul unui jurist, va trebui sa aveti putintica rabdare, pana se publica actul oficial, complet.
si daca nu-l ataca nimeni in contencios.