avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divorțăm cu acord de mediere. Sunt studentă fără ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divorțăm cu acord de mediere. Sunt studentă fără venit, iar copilul are domiciliul la mine, cum pot recupera partea din cheltuielile de judecată achitate de mine?

Bună ziua!

Am decis împreună cu fostul soț să divorțăm la mediator, am depus actele la judecătoria S4, iar o săptămână mai târziu, am depus și cererea de partaj. Ulterior, am primit o solicitare cum că trebuie să achităm taxa de timbru judiciar.
Dosarul încă nu este finalizat, nici divorțul, nici partajul.

Există vreo posibilitate să îmi pot recupera partea achitată de mine, în condițiile în care sunt studentă, fără venit, iar copilul are domiciliul la mine?
Vă mulțumesc.
Ultima modificare: Joi, 7 Noiembrie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: RoxanaMarria , utilizator 04:38, 6 Noiembrie 2019
Art. 1032 Cod Procedura Civila

(1) Partea care cade în pretenții va fi obligată, la cererea celeilalte părți, la plata cheltuielilor de judecată.

(2) Cu toate acestea, instanța nu va acorda părții care a câștigat procesul cheltuielile care nu au fost necesare sau care au avut o valoare disproporționată în raport cu valoarea cererii.
Mulțumesc, dar noi suntem trecuți în dosar ca și petenti, nu cred că există vreo cauză de câștig a unuia dintre noi. Am depus împreună, totul deja stabilit de mediator.

Aurel Fleancu a scris:

Art. 1032 Cod Procedura Civila

(1) Partea care cade în pretenții va fi obligată, la cererea celeilalte părți, la plata cheltuielilor de judecată.

(2) Cu toate acestea, instanța nu va acorda părții care a câștigat procesul cheltuielile care nu au fost necesare sau care au avut o valoare disproporționată în raport cu valoarea cererii.


Pai si mediatorul nu a stabilit ce se intampla cu taxa de timbru?
Mediatorul a spus că se va plăti o taxă de timbru, dar dumnealui nu este avocat și nu cunoaște procedurile în caz de scutiri/ restituiri.

Aurel Fleancu a scris:

Pai si mediatorul nu a stabilit ce se intampla cu taxa de timbru?

3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Conf.art. 63 alineatul (2) Lg 154/2019 pt modificarea Lg 192/2006 a medierii - in vigoare din 29.07.2019:

(2) Odată cu pronunțarea hotărârii instanța va dispune, la cererea părții interesate, restituirea taxei judiciare de timbru, plătită pentru învestirea acesteia, cu excepția cazurilor în care conflictul soluționat pe calea medierii este legat de transferul dreptului de proprietate, constituirea altui drept real asupra unui bun imobil, partaje și cauze succesorale, caz în care se vor restitui 50 de procente din taxa achitată."

Deci pt a recupera 50% din taxa de timbru aferenta partajului trebuie sa existe un acord de mediere pe partaj (nu numai pe divort)

Alte discuții în legătură

Divort la mediator, familie cu copii si credit ipotecar cristeo cristeo Buna ziua, Sunt interesata cum se rezolva urmatoarea problema, familie cu 2 copii se hotaraste sa divorteze, prefera procedura medierii. Exista un apartament ... (vezi toată discuția)
Divort si partaj john_valentyn john_valentyn Buna seara, As dori sa divortez de sotia mea de comun acord. Avem impreuna o masina care este pe numele meu, cumparata in timpul casatoriei si un apartament ... (vezi toată discuția)
Scutire taxa de timbru in urma acordului de mediere Ramona24 Ramona24 Daca partile reusesc sa se inteleaga la mediator pe divort si partaj sunt scutite de taxa de timbru? (vezi toată discuția)