Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... N-am făcut partajul după divorț, iar de curând am ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

N-am făcut partajul după divorț, iar de curând am aflat că fostul soț aruncă tot ce a fost cumpărat în casă în timpul căsătoriei. Ce ar trebui să fac la partaj?

Bună ziua

Am fost căsătorită 12 ani și nu am reușit sa fac partajul. De curând am aflat ca fostul soț arunca tot ce a fost cumpărat în casa în timpul căsătoriei cu mn.
Cum tb sa procedez la partaj?
Manuela Rășină, administrator
Incercati sa negociati, chemati-l la o negociere oficiala, cu olista de bunuri, cu o propunere...
Puteți face un inventar prin prisma unui executor judecătoresc!
Demarați procedura de partaj, deja a trecut mult timp!
Dacă nu vă înțelegeți, intentați acțiunea în instanță!
Nu vrea nici o negociere. Vrea sa îmi dea doar ceea ce este rupt. A adus la mn la poarta un covor murdar și alte lucruri. Dacă i-am zis sa îmi dea un tv pt cei 3 copii a zis ca nu și acum ma întreabă dacă vreau niște mobila rupta. În nici un caz ceea de este nou în casa(tv, mașina de spălat vase și alte electrocasnice).
Dacă nu mai sunt în casa anumite obiecte mai are rost sa fac partaj?
Nu am și eu dreptul la o despăgubire în bani după tot ceea ce am făcut împreună?
Pot face partaj la notar doar pe lucrurile materiale și apoi sa merg în instanța pt a cere despăgubire financiara?
Sau dacă fac aceasta înțelegere înseamnă că este partajul făcut?
elisa emilia, utilizator
Nu stiu ce inseamna lucruri materiale si ce alte despagubiri ar mai fi pe partaj. Daca ajungeti sa negociati o intelegere, mergeti la notar si faceti partajul. Daca el a aruncat bunuri, depinde de ce dovezi aveti. A trecut cam mult timp pentru impartirea unor masini de spalat si televizoare, nu cred ca e mare valoarea lor. Dar dv. sunteti cea care decide c=daca merita sa faceti efortul.
nu stim de cat timp ati divortat.. faceti o lista cu ce bunuri aveti de impartit si cereti partajul lor in instanta, sa li se atribuie lui si sa va dea sulta cat credeti ca ar mai face jumatatea dvs.
In afara de bunuri din astea din casa, ce mai aveti de partajat ?