avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 414 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Conditii trecere în rezervă motive bine intemeiate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Conditii trecere în rezervă motive bine intemeiate

Ma interesează dacă sunt specificate în legislația actuala condiții legate de vârstă și vechime pentru trecere în rezervă din motive bine întemeiate. De exemplu, dacă pot solicita acest lucru având vârstă de 46 ani, vechime 21 de ani (condiții deosebite de munca) încadrat apt limitat de comisia medicala și copil cu handicap grav, pe care îl cresc singur. Mi s-a spus ca ar trebui sa am 50 de ani vârstă și 25 de ani vechime sa pot solicita acest lucru, dar eu nu am găsit nici o mențiune în acest sens. Mulțumesc!

Alte discuții în legătură

Drept la pensie militara! sau nu.!? Guilermo Guilermo Buna ziua, as dori sa va adresez o intrebare.., in speranta ca cineva ma poate ajuta sa inteleg anumite lucruri legate de acordarea pensiei militare. Legea ... (vezi toată discuția)
La ce tip de pensie mă încadrez la 47 de ani? Daniel73 Daniel73 Am în sistemul militar 29 de anI, 2 ani scoala militara și 27 de ani in serviciu fiind 21 de ani pe condiții speciale și 6 ani pe deosebite. De curând am ... (vezi toată discuția)
Cand ma pot pensiona anticipat? sorina_h2004 sorina_h2004 data nasterii:31.01.1959 sept 1978- iulie 1979 -desenator tehnic cu carte de munca aug 1979-oct 1980 intrerupt ptr studii din nov 1980-sept 1981 ... (vezi toată discuția)