Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Neacordare despagubiri asigurative pentru moartea ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Neacordare despagubiri asigurative pentru moartea soției a 2-a a bunicului

Vă salut,
Sotia a doua a bunicului meu (deci nu ruda "de sange"), 81 ani, a fost accidentata mortal pe trecerea de pietoni. Instanta judecatoreasca nu ne-a acordat dreptul la despagubiri din partea asigurarii cu toate ca ne-a interogat (cu martori) daca intr-adevar am avut cu totii relatii familiale si afective continue. Practic, ne frecvenctam aproape zilnic si dupa decesul bunicului. Este corect? Multumim.
Nu conteaza ca defuncta nu era ruda de sange (cum spuneti) cu dvs. , faptul ca era casatorita legal cu bunicul, da dreptul urmasilor la despagubiri materiale si morale din partea asiguratorului (polita RCA) soferului ce se face vinovat de accident. Justitia v-a refuzat dreptul la aceste despagubiri??? ce asigurare aveati?? Ar fi bine sa fiti reprezentati de un avocat specializat atat in relatia cu justitia cat si in relatia cu asiguratorul soferului vinovat. Bafta!