Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda Rovinieta Fetesti
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda Rovinieta Fetesti

Buna ziua! Am primit o amenda ca am circulat pe podul de la fetesti, pe motiv ca am circulat fara a detine rovinieta valabila. Am platit aveasta rovinieta cu o ora si jumatate inainte de ora care este scrisa pe amenda. Detin si dovezi: print screen SMS, factura de la telefonie si as mai avea nevoie de un MODEL DE PLANGERE CONTRAVENTIONALA, pentru a ma putea duce la judecatorie sa contest amenda. Va multumesc!
mihaitode, utilizator
Către Judecătoria X,
DOMNULE PREȘEDINTE,

Subsemnatul X domiciliat in X identificat cu CI seria X nr 12345, CNP: 12345678 in calitate de Petent/Contestator depun prezenta

PLÂNGERE ÎMPOTRIVA PROCESULUI-VERBAL DE CONTRAVENȚIE
seria XXX numărul 12345 din data de 1/11/1111, încheiat de agentul x de la Politia X

MOTIVE:

În fapt, in data x am platit taxa de pod cf confirmandu-se prin sms etc etc

Atasez la aceasta plangere procesul verbal de contraventie, poza cu dovada achitarii taxei de pod.

Solicit anularea procesului verbal de contraventie mentionat mai sus.
Solicit judecarea si in lipsa mea.
In drept, imi intemeiez plangerea pe dispozitiile art. 105 C. proc. civ
Multumesc foarte, foarte muult!!!
Judecătoria X este cea de care aparțineți.
Plângerea se depune la judecătoria în a cărei circumscripție a fost săvârșită contravenția.

Art. 10.1
Prin derogare de la dispoziţiile Ordonanţei Guvernului nr. 2/2001, aprobată cu
modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările
ulterioare, în cazul contravenienţilor cu domiciliul sau sediul în România, plângerea
împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei se introduce la judecătoria pe
raza teritorială a căreia contravenientul domiciliază sau îşi are sediul.

[ link extern ]