avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda Rovinieta Fetesti
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda Rovinieta Fetesti

Buna ziua! Am primit o amenda ca am circulat pe podul de la fetesti, pe motiv ca am circulat fara a detine rovinieta valabila. Am platit aveasta rovinieta cu o ora si jumatate inainte de ora care este scrisa pe amenda. Detin si dovezi: print screen SMS, factura de la telefonie si as mai avea nevoie de un MODEL DE PLANGERE CONTRAVENTIONALA, pentru a ma putea duce la judecatorie sa contest amenda. Va multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 1 Noiembrie 2019
mihaitode, utilizator
Cel mai recent răspuns: bellefille , utilizator 20:23, 2 Noiembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Către Judecătoria X,
DOMNULE PREȘEDINTE,

Subsemnatul X domiciliat in X identificat cu CI seria X nr 12345, CNP: 12345678 in calitate de Petent/Contestator depun prezenta

PLÂNGERE ÎMPOTRIVA PROCESULUI-VERBAL DE CONTRAVENȚIE
seria XXX numărul 12345 din data de 1/11/1111, încheiat de agentul x de la Politia X

MOTIVE:

În fapt, in data x am platit taxa de pod cf confirmandu-se prin sms etc etc


Atasez la aceasta plangere procesul verbal de contraventie, poza cu dovada achitarii taxei de pod.

Solicit anularea procesului verbal de contraventie mentionat mai sus.
Solicit judecarea si in lipsa mea.
In drept, imi intemeiez plangerea pe dispozitiile art. 105 C. proc. civ
Multumesc foarte, foarte muult!!!
Judecătoria X este cea de care aparțineți.
Plângerea se depune la judecătoria în a cărei circumscripție a fost săvârșită contravenția.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util

Art. 10.1
Prin derogare de la dispoziţiile Ordonanţei Guvernului nr. 2/2001, aprobată cu
modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările
ulterioare, în cazul contravenienţilor cu domiciliul sau sediul în România, plângerea
împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei se introduce la judecătoria pe
raza teritorială a căreia contravenientul domiciliază sau îşi are sediul.

[ link extern ]

Alte discuții în legătură

Contestatie amenda rovigneta pe persoana juridica stoica.florik@gmail.com stoica.florik@gmail.com Buna seara! Acum o saptamana ne-a venit o amenda de rovigneta pe autocamion si vrem sa ii facem contestatie, problema este ca nu stim ce documente se depun si ... (vezi toată discuția)
Contestare amenda pod fetesti avlad avlad Buna ziua, In data de 13.08.2016 am trecut podul de la Fetesti fara a avea taxa de trecere platita in prealabil. Am incercat sa il platesc dar nu a mers, ... (vezi toată discuția)
Am platit taxa pot fetesti si mi-a venit amenda pentru neplata ShummY ShummY Buna ziua. Anul trecut am fost la mare ca oricare alt om si pentru ca nu imi place sa primesc amenzi, m-am conformat tututor platilor. Am platit taxa de la ... (vezi toată discuția)