avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recunoastere copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recunoastere copil

Am aflat ca am un copil in afara casatoriei. Pot merge la starea civila impreuna cu mama (Ea fiind de acord) sa-l recunosc? Se ajunge in instanta pt asta? Se cere test adn sau pur si simplu il recunosc si gata?
Il pot trece pe numele meu?
Precizez ca, copilul are acum 1 an si 4 luni.
Ultima modificare: Sâmbătă, 2 Noiembrie 2019
Picubo, utilizator
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 11:50, 3 Noiembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
il recunoasteti la starea civila si gata. Poate lua numele dvs, daca veti cadea de acord cu mama.
Se ajunge în instanță doar dacă există o filiație stabilită față de altcineva!
În caz contrar este suficient să mergeți la notar sau la starea civilă!
Cu acordul mamei, se poate schimba și numele!
Mergeti direct la starea civila impreuna cu mama copilului si dati declaratie de recunoastere.

Stabilirea legala a filiatiei vine insa cu o serie de obligatii (pensie de intretinere, autoritate parinteasca) dar si de drepturi (de ex program de vizitare).Discutati impreuna cu mama copilului dvs aceste aspecte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, am o intrebare, tocmai am incheiat o relatie de concubinaj, ... gLa991 gLa991 buna ziua, am o intrebare, tocmai am incheiat o relatie de concubinaj, de cativa ani, iar fosta e insarcinata in 8.5-9 luni...dupa o perioada foarte ok, a ... (vezi toată discuția)
Paternitate copil cris_13 cris_13 buna, am o mare nelamurire legata de recunoasterea paternitatii fiicei mele, in varsta de 10 luni. tatal nu a recunoscut fata, iar acum am vorbit cu o avocata, ... (vezi toată discuția)
Neclaritate proces paternitate Christinne2013 Christinne2013 Buna seara, Neclaritatea mea este urmatoarea: mama unui copil, nerecunoscut de tata, ii poate intenta acestuia proces de recunoastere a copilului doar pana ... (vezi toată discuția)