Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recunoastere copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recunoastere copil

Am aflat ca am un copil in afara casatoriei. Pot merge la starea civila impreuna cu mama (Ea fiind de acord) sa-l recunosc? Se ajunge in instanta pt asta? Se cere test adn sau pur si simplu il recunosc si gata?
Il pot trece pe numele meu?
Precizez ca, copilul are acum 1 an si 4 luni.
Picubo, utilizator
il recunoasteti la starea civila si gata. Poate lua numele dvs, daca veti cadea de acord cu mama.
Se ajunge în instanță doar dacă există o filiație stabilită față de altcineva!
În caz contrar este suficient să mergeți la notar sau la starea civilă!
Cu acordul mamei, se poate schimba și numele!
Mergeti direct la starea civila impreuna cu mama copilului si dati declaratie de recunoastere.

Stabilirea legala a filiatiei vine insa cu o serie de obligatii (pensie de intretinere, autoritate parinteasca) dar si de drepturi (de ex program de vizitare).Discutati impreuna cu mama copilului dvs aceste aspecte.