Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cumparare imobil chitanta de mana
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cumparare imobil chitanta de mana

Buna ziua,vreau sa cumpar un imobil care a fost achizitionat in anul 2005 de catre propietar cu chitanta de mana,acesta la randul lui tot prin chitanta de mana vrea sa-mi vanda imobilul.Se poate face asta?sau printr-un notar ulterior pot sa autentific aceea chitanta?
Dna Stan, utilizator
Buna ziua,
Si in extrasul de carte funciara cine apare proprietar?
Eu zic sa lasati pe dumnealor sa faca actele si apoi sa cumparati dvs., cu contract de vanzare-cumparare la notar.
A specificat ca doar cu chitanta de mana ,pretul este infim,de aceea mi-as dorii sa pot face ceva

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Si in extrasul de carte funciara cine apare proprietar?
Eu zic sa lasati pe dumnealor sa faca actele si apoi sa cumparati dvs., cu contract de vanzare-cumparare la notar.

Pretul este infim dar probabil nu o sa puteti face nimic.Mergeti cu actele la un av pt a analiza daca este posibilă o eventuală varianta legală.Notarul public nu are ce sa va faca daca nu exista acte de proprietate încheiate în formă autentică etc.
Si se poate cere la OCPI un extras de carte funciara pentru a vedea exact situatia acelui imobil.
Sunt sigur ca daca nu erau probleme domnii in cauza faceau actele pana acum si il vindeau cu mai multi bani si in conditii legale.
Il puteti cumpara si "trezi" chemata in instanta de proprietarii de drept, sau mostenitori acestora, pentru nu stiu ce probleme legate de acea vanzare, ca nu a fost facuta legal, persoana ce a vandut nu putea face asta...sunt N posibilitatii...
Va multumesc pentru raspuns.

Ionut.ion a scris:

Si se poate cere la OCPI un extras de carte funciara pentru a vedea exact situatia acelui imobil.
Sunt sigur ca daca nu erau probleme domnii in cauza faceau actele pana acum si il vindeau cu mai multi bani si in conditii legale.
Il puteti cumpara si "trezi" chemata in instanta de proprietarii de drept, sau mostenitori acestora, pentru nu stiu ce probleme legate de acea vanzare, ca nu a fost facuta legal, persoana ce a vandut nu putea face asta...sunt N posibilitatii...