avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 301 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare auto
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare auto

Am achiziționat o masina in urma cu 1 an, si reinnoind asigurarea a fost o diferență de pret foarte mare, proprietarul anterior a avut un incident si mi s-a spus ca a crescut asigurarea din cauza incidentului, ceea ce nu mi se pare normal sa plătesc greseala altuia.
Aștept păreri.
Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Adelin Marginean , utilizator 23:04, 6 Noiembrie 2019
Buna seara,
Daca asigurarea este pe numele dvs, nu are treaba cu istoricul in asigurari al vechiului proprietar. Daca dvs in ultimii 2-"3 ani nu ati avut rca-uri pe numele dvs si daca sunteti mai tanar de 30 de ani, de asta valoare asigurarii este mai mare. Istoricul in asigurari pe persoana fizica este pe CNP asiguratului., in speta cel care este proprietar in carte si pe talon
Seara buna
Buna

Simonabcr a scris:

Buna seara,
Daca asigurarea este pe numele dvs, nu are treaba cu istoricul in asigurari al vechiului proprietar. Daca dvs in ultimii 2-"3 ani nu ati avut rca-uri pe numele dvs si daca sunteti mai tanar de 30 de ani, de asta valoare asigurarii este mai mare. Istoricul in asigurari pe persoana fizica este pe CNP asiguratului., in speta cel care este proprietar in carte si pe talon
Seara buna

Buna seara,
Va mulțumesc pentru răspuns sper sa imi fie de ajutor, inca o întrebare masina respectiva este pe firma, dar firma pe care este masina nu are nici un fel de incident in istoric.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proprietarul mașinii și polițele rca svvs svvs Buna ziua, Am și eu o nelămurire cu privire la polițele RCA, proprietarul mașinii și utilizatorii ei. Anul trecut am achiziționat o mașina, iar ... (vezi toată discuția)
Pot actiona in judecata firma de asugurari? TRAIAN78 TRAIAN78 Buna seara, Ma confrunt cu urmatoarea problema si v-as ruga mult sa-mi dati un sfat Sunt asigurat RCA la o societatea X, societate care \"din burta\" ma ... (vezi toată discuția)
Pret polita rca mca mca Buna ziua! Am un autoturism (A1) in leasing (al 4-lea an), 1198 mc/51 kw. CASCO si RCA le platesc prin brokerul de asigurare al firmei de leasing, la ... (vezi toată discuția)