avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie comună cu domiciliul la mine: fetița nu mai ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie comună cu domiciliul la mine: fetița nu mai vrea să vină acasă, vrea să plece cu tatăl în Anglia, ce mă sfătuiți?

Bună seara,am o fetita de 13 ani,am divorțat de tatăl ei acum 4 ani,avem custodie comuna cu domiciliul la mama,fostul soț locuiește în Anglia,în ultimul timp vine mai des în tara și ii cumpăra absolut tot ce vrea ea (lucruri scumpe) este foarte incantata și s a răcit fata de mine îmi cauta mereu defecte.Acum 2 zile a venit tatăl ei și a luat o, trebuia sa o aducă astăzi asa am vb.aseara, copilul meu a sunat atunci și a zis ca ea nu vrea sa mai vina acasă vrea sa rămână cu tatăl ei. Și vrea sa plece cu el în Anglia. Ce ma sfătuiți sa fac? Va mulțumesc
Ultima modificare: Duminică, 10 Noiembrie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: When , utilizator 20:33, 11 Noiembrie 2019
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
O sa o aducă pentru ca nu are cum sa iasă din tara cu ea. Eu zic sa va liniștiți.
Va sfătuiesc după ce se întoarce sa aveți o discuție cu un psiholog despre cum sa abordați situația. Adolescenții sunt foarte capricios și răutăcioși, e doar o etapa fireasca însă puțin ajutor nu strica.
Ultima modificare: Joi, 7 Noiembrie 2019
When, utilizator
2 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, nu poate iesi din tara fara acordul dvs.

Este insa bine sa analizati cu mare atentie situatia intrucat Romania este o tara in cadere libera din punct de vedere economic si este normal ca minora sa viseze spre ceva mai bun...decat o cadere libera...

Este insa prea mica pentru a putea sa inteleaga toate aspectele si nu ar avea ce sa faca in Anglia in acest moment.
Are treaba cu scoala deocamdata...banuiesc eu...
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu poate părăsi țara fără acordul dvs!
Dacă n-o aduce, îi puteți formula o plângere penală pentru nerespectarea măsurilor privind încredințarea minorului!
În ceea ce privește minora, purtați o discuție la sentiment, sunt convins că o fata la 13 ani este empatică!
Ultima modificare: Joi, 7 Noiembrie 2019
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Banii...pot conta mult la varsta minorei...
E mult mai complicata decat pare situatia...
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
E minora, asa cum ați spus. Adultul de lângă ea are o mare influenta. Nu e vorba de bani ci de lipsa tatălui, momentul dificil al adolescentei. Asta nu înseamnă că e de capul ei și tatăl ar fi trebuit sa stabilească clar niște limite. Ca nu pare ca mama s-ar fi supărat dacă copilul ar fi rugat sa mai rămână și adulții ar fi pus la punct toate detaliile.
Plângerea penala pentru nerespectarea masurilor bla bla bla e frecție la picior de lemn.
Executați silit de urgenta, sa primească somație și cheltuieli de executare și se potolește.

Alte discuții în legătură

Refuzul minorului de a se intoarce la domiciliu dupa terminarea programului de vizita Diana_Munteanu Diana_Munteanu Buna seara! Am si eu cateva intrebari: Ce sa fac daca copilul meu ,dupa ce s-a dus in vacanta la tatal lui in Anglia nu vrea sa se mai intoarca la mine la ... (vezi toată discuția)
Minor influențat negativ de către tata adrianas12 adrianas12 Va rog sa ma ajutați cu un sfat pentru cum as putea acționa în situația în care ma aflu. Sunt în divort și minorul de 6 ani sta la mine. Avem o relație ... (vezi toată discuția)
Nerespectarea ordinului judecatoresc privind un minor prepelita mariana prepelita mariana am un minor in intretinere din 2002 hotarare definitiva si irevocabila ,am respectat si programul de vizitare dar copilul a fost luat de tatal sau de la sc ... (vezi toată discuția)