Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie comună cu domiciliul la mine: fetița nu mai ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie comună cu domiciliul la mine: fetița nu mai vrea să vină acasă, vrea să plece cu tatăl în Anglia, ce mă sfătuiți?

Bună seara,am o fetita de 13 ani,am divorțat de tatăl ei acum 4 ani,avem custodie comuna cu domiciliul la mama,fostul soț locuiește în Anglia,în ultimul timp vine mai des în tara și ii cumpăra absolut tot ce vrea ea (lucruri scumpe) este foarte incantata și s a răcit fata de mine îmi cauta mereu defecte.Acum 2 zile a venit tatăl ei și a luat o, trebuia sa o aducă astăzi asa am vb.aseara, copilul meu a sunat atunci și a zis ca ea nu vrea sa mai vina acasă vrea sa rămână cu tatăl ei. Și vrea sa plece cu el în Anglia. Ce ma sfătuiți sa fac? Va mulțumesc
Manuela Rășină, administrator
O sa o aducă pentru ca nu are cum sa iasă din tara cu ea. Eu zic sa va liniștiți.
Va sfătuiesc după ce se întoarce sa aveți o discuție cu un psiholog despre cum sa abordați situația. Adolescenții sunt foarte capricios și răutăcioși, e doar o etapa fireasca însă puțin ajutor nu strica.
When, utilizator
Da, nu poate iesi din tara fara acordul dvs.

Este insa bine sa analizati cu mare atentie situatia intrucat Romania este o tara in cadere libera din punct de vedere economic si este normal ca minora sa viseze spre ceva mai bun...decat o cadere libera...

Este insa prea mica pentru a putea sa inteleaga toate aspectele si nu ar avea ce sa faca in Anglia in acest moment.
Are treaba cu scoala deocamdata...banuiesc eu...
Nu poate părăsi țara fără acordul dvs!
Dacă n-o aduce, îi puteți formula o plângere penală pentru nerespectarea măsurilor privind încredințarea minorului!
În ceea ce privește minora, purtați o discuție la sentiment, sunt convins că o fata la 13 ani este empatică!
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Banii...pot conta mult la varsta minorei...
E mult mai complicata decat pare situatia...
E minora, asa cum ați spus. Adultul de lângă ea are o mare influenta. Nu e vorba de bani ci de lipsa tatălui, momentul dificil al adolescentei. Asta nu înseamnă că e de capul ei și tatăl ar fi trebuit sa stabilească clar niște limite. Ca nu pare ca mama s-ar fi supărat dacă copilul ar fi rugat sa mai rămână și adulții ar fi pus la punct toate detaliile.
Plângerea penala pentru nerespectarea masurilor bla bla bla e frecție la picior de lemn.
Executați silit de urgenta, sa primească somație și cheltuieli de executare și se potolește.