Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

Buna ziua, va rog, potrivit art.18 alin 1. din Legea. 118/2019 angajatii trebuie sa aduca adeverinta de integritate comportamentala.
Cine sa aduca adeverinta cei care se angajeaza sau tot personalul din institutie?.
Noi suntem institutie de asistenta sociala si lucram cu persoane varstnice . Multumesc.
Instituțiile din sistemul de învățământ, sănătate sau protecție socială, precum și orice entitate publică sau privată a cărei activitate presupune contactul direct cu copii, persoane în vârstă, persoane cu dizabilități sau alte categorii de persoane vulnerabile ori care presupune examinarea fizică sau evaluarea psihologică a unei persoane au obligația de a solicita persoanelor cu care încheie raporturi de muncă, contracte de voluntariat sau alte asemenea raporturi prezentarea certificatului de integritate comportamentală.

In speta, cred ca este vorba despre cei care vor fi angajati.