Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... GDPR: Președintele asociației vrea să monteze ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

GDPR: Președintele asociației vrea să monteze camere video ca să vadă unde se aruncă gunoiul sau câți chiriași stau în bloc. Câte voturi sunt necesare în AG pentru asta?

La mine in bloc, suntem asociatie de proprietari, 38 apartamente, 2 scari, Bucuresti, sector 2, presedintele vrea sa monteze camere video cu scopul de a vedea unde se arunca gunoiul, cati chiriasi locuiesc faptic pentru a stabili numarul de persone la intretinere. Dupa consultarea unei firme care monteaza camere video a dat-o la intors. nu are cunostinte juridice si nici nu intelege limbajul legal.
Eu sunt impotriva deoarece nu le vad scopul real. In bloc la noi locatarii sunt linistiti, nu este grad ridicat de infractionalitate. Si daca hotul are gluga, cagula, nu-l poti identifica.
ANSPDCP raspunde ca acordul se da prin vot 50+1.
Eu cred ca trebuie acordul tuturor locatarilor.

Manuela Rășină, administrator
Ca investitie se incadreaza la art. 51:
Articolul 51
Adunarea generala a asociatiei de proprietari hotaraste, cu acordul a doua treimi din numarul total al proprietarilor din condominiu, asupra oricarei actiuni vizand modernizarea condominiului, cum ar fi transformarea unuia sau mai multor elemente de echipament existent apartinand imobilului respectiv, adaugarea de elemente noi, amenajarea corpurilor de cladiri destinate folosintei comune sau crearea unor astfel de corpuri, cu conditia ca ea sa fie conforma destinatiei condominiului, cu respectarea legislatiei in vigoare.

Din punct de vedere GDPR treaba e mai complicata, e vorba de un regulament de cum se colecteaza acele date si cum se acceseaza. Regulamentul respectiv trebuie semnat si insusit de toti locatarii din acel condominiu. Daca e folosit ca un Big Brother de presedinte in fiecare zi, este evident ca nu a inteles nimic din regulile GDPR si e ilegal ce doreste.
Am postat aici raspunsul ANSPDCP pentru blocul nostru, nu stiu ce a intrebat presedintele.
[ link extern ]

Eu cred ca trebuie acordul tuturor locatarilor deoarece DGPR (Regulamentul UE 2016/679) se refera la circulatia libera a persoanelor, membrilor UE, nu la administrarea de-a valma a spatiilor comune la bloc.

Va rog sa-mi explicati pe un limbaj comun ce inseamna Big Brother. Adica discutii contradictorii si ambitii fara sfarsit intre locatari. Eu cred ca ANSPDCP abureste raspunsurile cu privire la DGPR la Asociatiile de Proprietari.
Am intrebat asta la ANSPDCP si nu mi-au raspuns:

Buna ziua,
Va rog sa-mi dati un raspuns legal clar.
Camerele video la bloc, la Asociatiile de Proprietari, se instaleaza cu acordul scris al tuturor proprietarilor, locatarilor sau cu acordul majoritatii?
In legea asociatiilor de proprietari, Legea 196/2018, la art 49 scrie ca deciziile in cadrul asociatiei se iau cu acordul majoritatii, dar deciziile asociatiei de proprietari nu pot incalca legislatia in vigoare de mai jos:
Articolul 226, din Legea 286/2009 (Noul Cod Penal), intrat în vigoare după 1 februarie 2014 prevede.
(1) Atingerea adusă vieții private, fără drept, prin fotografierea, captarea sau înregistrarea de imagini, ascultarea cu mijloace tehnice sau înregistrarea audio a unei persoane aflate într-o locuință sau încăpere ori dependință (partile commune) ținând de aceasta sau a unei convorbiri private se pedepsește cu închisoare de la o lună la 6 luni sau cu amendă.
Limitele Legii 196/2018
Dreptul la viaţă privată e unul fundamental, personal nepatrimonial, nu poate fi invocată voinţa majorităţii proprietarilor condominiului,
Constitutia Romaniei
Art. 26 – Viaţa intimă, familială şi privată
(1) Autorităţile publice respectă şi ocrotesc viaţa intimă, familială şi privată.
(2) Persoana fizică are dreptul să dispună de ea însăşi, dacă nu încalcă drepturile şi libertăţile altora, ordinea publică sau bunele moravuri.
Acordul individual şi explicit e obligatoriu? Eu stiu ca da.
În acest scop, Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal (ANSPDCP) a emis Decizia nr. 52 din 31 mai 2012 privind prelucrarea datelor cu caracter personal prin utilizarea mijloacelor de supraveghere video, publicată în Monitorul Oficial nr. 389 din 11 iunie 2012.
La articolul 6 al actului normativ menţionat scrie fix aşa:
Prelucrarea datelor cu caracter personal prin utilizarea sistemelor de supraveghere video se efectuează numai cu consimţământul expres şi neechivoc al persoanei vizate.
Regulament UE 2016 / 679, cere consimtamantul persoanei vizate de prelucrarea datelor sale personale.
Art. 6 din Regulament UE 2016 / 679, adica descrierea evolutiei tehnologice nu inlocuieste consimtamantul persoanei vizate de prelucrarea datelor sale cu caracter personal.
Cu respect, Nume prenume

In plus consimtamantul se poate retrage conform Regulamentului UE 2016/679, care a intrat in vigoare in 2018. Ce fac cu proprietarii noi care nu au fost inscrisi (nu au aderat) la judecatorie ca facand parte din asociatia de proprietari?
Ce fac cu chiriasii care nu se supun sub umbrela consimtamantului de 50+1 la care face referire ANSPDCP?
Big Brother este un reality show care a fost și în România, dar numele vine din celebra carte a lui Orwell, "1984" in care este imaginata o societate totalitara urmărită permanent de Fratele cel Mare. Asa ca am dorit sa spun ca președintele dvs. își dorește un sistem de spionare a tuturor vecinilor.

Limbajul din răspunsul primit este de lemn și spune în esență ca sistemul dorit de președinte trebuie sa aibă o motivație legala, care de obicei e acel punct f) din art. 6,adica sistemul servește sporirii protecției locatarilor.

Este invocat greșit art. 48 din legea 196 /2018 ca cel legat de investiție, corect e art. 51, dar e scuzabil, oamenii nu se pricep la legislația privind asociațiile.

Și spune mai pe la sfârșit ca fiecare proprietar trebuie sa fie informat exact de cum va funcționa acest sistem și în momentul informării trebuie să-și dea consimțământul.

Este exact cum v-am spus anterior, ca investiție trebuie o majoritate de 2/3, dar ca sa poată funcționa acel sistem trebuie consimțământul tuturor proprietarilor, la momentul informării despre regulamentul strict al funcționarii responsabile a acelui sistem.

Ca acea funcționare sa fie responsabila, bineînțeles ca nimeni nu are voie sa spioneze vecinii în fiecare zi. Sistemul trebuie sa stea într-o camera separata, iar accesul la date trebuie reglementat strict, nu oricine, oricând are voie sa intre și sa studieze înregistrările.
latka, moderator
mai bine puneati niste poze lizibile. unghi de poza de 45 grd nu ajuta deloc
Nemultumirea a fost clar exprimata: nu este de acord ca acel sistem de supraveghere si protectie sa fie un sistem de spionaj al vecinilor. Nici mie nu mi-ar conveni si nu e legal. Cit de prost suna acel comunicat primit ca raspuns si tot arata ca cel mai important lucru este ca sistemul de supraveghere sa fie responsabil, adica nu e o jucarie la dispozitia oricui. De exemplu, se vorbeste acolo de un minim de date colectate, adica nu pui 100 de camere video, ci doar un strict necesar.

Si se insista in raspunsul ANDSPC despre modul de informare detaliat al tuturor proprietarilor (adica un regulament de folosire) urmat de consimtamint scris. Sistemul trebuie sa mearga "in orb", nimeni sa nu stea toata ziua sa se uite pe imagini (nu mai spun ca e total interzis sa inregistreze in nume propriu) , ci trebuie sa existe un acces controlat. Presedintele sau orice alt membru cu funcie in asociatie nu poate fi mai "egal" decit altul.

Si eu sunt perfect de acord ca asa ceva nu trebuie sa fie la cheremul unui presedinte de asociatie. Asta nu e un interes legitim si e contrar legii sa-ti spionezi vecinii.

Asa cum toata lumea intr-o asociatie s-a obisnuit cu ideea de regulament al condominiului, asa trebuie sa se obisnuiasca cu alta idee, cea a unui regulament de prelucrare a datelor proprietarilor din condominiu. Si asta nu numai la cele de la sistemul video, ci si cele care exista deja, scrise .Deja s-au definit niste reguli de afisare a cheltuielilor de intretinere cu anonimizarea numelui proprietarului si afisarea doar a numarului apartamentului.
latka, moderator