Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... GDPR: Președintele asociației vrea să monteze ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

GDPR: Președintele asociației vrea să monteze camere video ca să vadă unde se aruncă gunoiul sau câți chiriași stau în bloc. Câte voturi sunt necesare în AG pentru asta?

La mine in bloc, suntem asociatie de proprietari, 38 apartamente, 2 scari, Bucuresti, sector 2, presedintele vrea sa monteze camere video cu scopul de a vedea unde se arunca gunoiul, cati chiriasi locuiesc faptic pentru a stabili numarul de persone la intretinere. Dupa consultarea unei firme care monteaza camere video a dat-o la intors. nu are cunostinte juridice si nici nu intelege limbajul legal.
Eu sunt impotriva deoarece nu le vad scopul real. In bloc la noi locatarii sunt linistiti, nu este grad ridicat de infractionalitate. Si daca hotul are gluga, cagula, nu-l poti identifica.
ANSPDCP raspunde ca acordul se da prin vot 50+1.
Eu cred ca trebuie acordul tuturor locatarilor.

Manuela Rășină, administrator
Tot respectul, doamna Latka!
dar daca presedintele vrea sa isi traga firul de la camere in apt ca sa gineasca in timp real tot ce misca?! asta cum ar fi incadrata?
filip01, utilizator
De acord cu dvs.
Cine are ceva de ascuns, normal ca nu vrea instalarea.

Dumi54 a scris:

Incerc sa pledez pentru utilitatea unor astfel de investitii.
Spuneti ca sunteti impotriva sistemului de supraveghere, deoarece nu vedeti scopul real; locatarii sunt linistiti si nu este grad ridicat de infractionalitate.
Eu ma gandesc ca daca cineva vrea sa-si vada vecinii unde arunca gunoiul, inseamna ca a gasit gunoi acolo unde nu trebuia sa fie. De asemeni daca presedintele vrea sa vada persoanele care intra in bloc, inseamna ca are suspiciuni asupra unor locatari care nu sunt declarati si se sustrag de la plata intretinerii. Referitor la hoti, nu trebuie sa se fi intamplat vreodata, trebuie sa previi astfel de evenimente inainte sa se intample. Consider ca aceste motive ale presedintelui de asociatie sunt intemeiate si nu fac altceva decat sa protejeze si sa civilizeze locatarii, prin asta creind un trai mai bun pentru toti.
Sunt aproape sigur ca daca s-ar ajunge in instanta, presedintele asociatiei ar avea castig de cauza. Motivele presedintelui nu m-au dus nici o clipa cu gandul la spionarea vecinilor, ci mai degraba la imbunatatirea traiului in comun.
Imi pun urmatoarele intrebari:
1. Ce va face sa credeti ca motivele presedintelui nu sunt adevaratul scop? Mie mi se par plauzibile. Cum ar putea un om sa spioneze vecinii privindu-i doar cand sunt in raza de actiune a camerei? Daca trec pur si simplu, nu prezinta niciun interes. Daca fac fapte antisociale, atunci camerele si-au atins scopul. In acest caz faptuitorul va fi tras la raspundere desi va striga sus si tare ca a fost spionat
2. Daca locatarii sunt linistiti si civilizati de ce trebuie sa fie urmariti unde arunca gunoiul? (asta nu inseamna actiune de spionaj ci actiune de prevenire a faptelor antisociale)
3. O fi rau ca acest sistem depisteaza persoanele care se sustrag de la plata intretinerii? O fi rau ca persoanele tentate sa fraudeze vor fi descurajate?
4. Cu ce afecteaza acest sistem viata privata? Ce viata privata puteti avea intr-un loc public?