Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Dreptul la vot la alta sectie de votare
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Dreptul la vot la alta sectie de votare

Pot sa votez la oricare sectie de votare? Mentionez ca stau in chirie in acelasi judet cu domiciliul de pe buletin.
george-neagu, moderator
Nu. Daca e vorba sa votati in acelasi judet dar in alta localitate, nu puteti decat daca odata cu faptul ca stati in chirie, aveti si mutatia facuta pe buletin. Altfel doar la sectia de votare din localitatea unde e arondata adresa din buletin.
Dacă se află în unitatea administrativ-teritorială unde îşi are domiciliul sau reşedinţa, alegătorul poate vota numai la secţia de votare la care este arondată strada sau localitatea unde îşi are domiciliul sau reşedinţa, potrivit legii.

Dacă se află în altă unitate administrativ-teritorială decât cea unde îşi are domiciliul sau reşedinţa, alegătorul poate vota la orice secţie de votare din cadrul acesteia.