avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 631 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cine greseste,legiuitorul sau angajatorul?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cine greseste,legiuitorul sau angajatorul?

Sunt asistent personal al persoanei cu handicap grav si am gradatia 5 de vechime.
Salariul de functie asistent personal, gradatia zero, este egal cu salariul minim garantat in plata. In anul 2017, 2018 de cand se aplica Legea 153/2017 , am avut gradatia 5. Cuantumul gradatiei 5 prin aplicare procente gradatii la salariul de functie 2080, asa cum prevede Codul Muncii si art. 10 din legeasalarizarii, este 510.Prin adunare,.2080+510= 2590 .Insa eu am salar de 2477. Atat salariul minim pe economie cat si gradatia de vechime 5 , sunt drepturi prevazute de lege. Angajatorul sustine ca aplica articolul 38 alin.(3) lit. a) din L 153/2017. In acest salar nu se regasesc cele doua componente. Prin aplicarea articolului 38 alin.(1) lit. a) , iar noilor angajati articolul 10 , consider ca este o discriminare .Cine greseste, legiuitorul sau angajatorul?
Cel mai recent răspuns: Naieta , utilizator 21:08, 12 Noiembrie 2019
gradația 5 - peste 20 de ani - și se determină prin majorarea salariului de bază avut cu cota procentuală de 2,5%, rezultând noul salariu de bază.

De unde ati luat 510 ?
E calculul celor cinci gradatii. Nu doar a cincea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara! ma puteti ajuta cu un raspuns, va rog? as candida ... Iuliana N Iuliana N Buna seara! Ma puteti ajuta cu un raspuns, va rog? As candida pe un post de debutant in asistenta sociala la primarie dar nu stiu ce salariu de incadrare ... (vezi toată discuția)
Calcul gradatie bugetar onisifor8 onisifor8 Cum se calculeaza gradatia unui bugetar|personal contractual angajat in ian 2019, dar a unui personal contractual angajat inainte de 31.12.2010? (vezi toată discuția)
Calcul corect asistenti ai persoanelor cu dizabilitati. Naieta Naieta Salariul meu ca asistent personal al persoanei cu dizabilitati, ce am gradatia 5 de vechime, ar trebui sa fie calculat plecand de la salariul minim pe ... (vezi toată discuția)