Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cine greseste,legiuitorul sau angajatorul?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cine greseste,legiuitorul sau angajatorul?

Sunt asistent personal al persoanei cu handicap grav si am gradatia 5 de vechime.
Salariul de functie asistent personal, gradatia zero, este egal cu salariul minim garantat in plata. In anul 2017, 2018 de cand se aplica Legea 153/2017 , am avut gradatia 5. Cuantumul gradatiei 5 prin aplicare procente gradatii la salariul de functie 2080, asa cum prevede Codul Muncii si art. 10 din legeasalarizarii, este 510.Prin adunare,.2080+510= 2590 .Insa eu am salar de 2477. Atat salariul minim pe economie cat si gradatia de vechime 5 , sunt drepturi prevazute de lege. Angajatorul sustine ca aplica articolul 38 alin.(3) lit. a) din L 153/2017. In acest salar nu se regasesc cele doua componente. Prin aplicarea articolului 38 alin.(1) lit. a) , iar noilor angajati articolul 10 , consider ca este o discriminare .Cine greseste, legiuitorul sau angajatorul?
gradația 5 - peste 20 de ani - și se determină prin majorarea salariului de bază avut cu cota procentuală de 2,5%, rezultând noul salariu de bază.

De unde ati luat 510 ?
E calculul celor cinci gradatii. Nu doar a cincea.