Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... au nevoie de autorizatie sau nu?!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

au nevoie de autorizatie sau nu?!

#-o O firma de internet prin cablu de retea a bagat netu si la noi pe scara!
Problema ii k ei au instalat SWICHul(priza distribuitoare,) in pod fara aprobarea mea.
Podul este deasupra mea si la fiekre etaj sunt doua apartamente! Singurii kre au cheia de la pod suntem noi adik eu si vecinu iar cei kre au instalat swichul i-au cerut cheia lu vecinu si ironic lau instalat pe partea mea a podului fara k eu sa fiu stiut nimik!Noi avem acoperishu din tabla si mie mi frik sa nu cumva sa-mi gaureask tabla k am auzit k de la acel swich vor sa traga cablu si-n blocurile vecine! Deci intrebarea finala ii Aveau voie sa instaleze swichul in pod fara aprobarea mea?+ au instalat net la un vecin de la 2 deci eu nu depind de eu!
probabil au avut autorizarea asociatiei de proprietari, de obicei se plateste o chirie. si scrieti cu caractere normale, asta nu e chat de adolescenti...
Ok! Va rag sa ma scuzati pentru scris! Deci, daca au avut autorizarea asociatiei de proprietari atunci au tot dreptul si n-am ce le comenta. dar in caz contrar ce s-ar putea face?
Daca ei n-au autorizatie eu am dreptul sa le desfiintez sculele ce le-au instralat in pod fara sa le dau o explicatie?
in nici un caz nu umblati la echipamente, va pot face plangere penala pentru furt/distrugere.
daca va cauzeaza un prejudiciu amplasarea acestor echipamente le puteti face o sesizare scrisa.
1. Unde as putea face acea sesiune scrisa(n-am trecut prin asa ceva)?
2. am dreptul sa le cer,pentru convingere,autorizarea asociatiei de proprietari?
3.Daca n-au autorizarea asociatiei de proprietari si nu sunt deacord cu existenta acelor echipamente ce as putea sa fac?
Ajutor! mai am nevoie de informatii!