avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 255 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Instiintare angajator
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Instiintare angajator

Cand pot anunta angajatorul ca sunt insarcinata ? Lucrez intr o institutie de stat pe perioada determinata si trebuie sa dau concurs pentru reangajare deoarece au trecut cele 36 luni de prelungire legala a contractului . Normal ar fi trebuit sa dau la inceputul anului , atunci am implinit perioada de 3 ani de la angajare. Nu stiu de ce au scos acum toate posturile la concurs si nu stiu ce sa fac sa ii anunt inainte de concurs ca sunt insarcinata ?
Cel mai recent răspuns: Miiia , utilizator 19:47, 13 Noiembrie 2019
In acest caz, nu s-a constatat incetarea de drept a c.i.m. ?


Cornel Vasile a scris:

In acest caz, nu s-a constatat incetarea de drept a c.i.m. ?

Fiti mai explicit va rog . Nu stiu ce inseamna acim . contractul a fost prelungit la inceputul anului 2019 pana in decembrie .
Nu prea inteleg ca va contraziceti in doua afirmatii : ... au trecut cele 36 luni de prelungire legala a contractului ............ contractul a fost prelungit la inceputul anului 2019 pana in decembrie .

Care afirmatie este corecta ?

c.i.m. = contract individual de munca


Cornel Vasile a scris:

Nu prea inteleg ca va contraziceti in doua afirmatii : ... au trecut cele 36 luni de prelungire legala a contractului ............ contractul a fost prelungit la inceputul anului 2019 pana in decembrie .

Care afirmatie este corecta ?

c.i.m. = contract individual de munca

Imi cer scuze , pai conform codului muncii am citit ca daca lucrezi in institutie de stat la 36 de luni trebuie sa dai concurs . Eu am inplinit cele 36 luni la inceputul anului in februarie . In 31.12.2018 mi s a prelungit prin act aditional contractul pana in 31.12.2019 . Problema e ca acum au scos toate posturile angajatiilor pe perioada determinata , la concurs practic posturile noastre si nu inteleg de ce nu le au scos pentru fiecare persoana cand i se implineau cei trei ani . Ma ajuta cu ceva daca ii instiintez ca sunt insarcinata ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prelungirea unui contract individual de munca este echivalent cu angajarea? eduardvl eduardvl Se da urmatoarea speta: Salariat contractual, angajat intr-o institutie bugetara, cu Contract Individual de Munca (CIM) pe perioada determinata. Salariatul ... (vezi toată discuția)
Contract de munca pe perioada nedeterminata adrianparin adrianparin Va rog sa-mi spuneti daca am avut contract de munca pe perioada nedeterminat timp de 3 ani succesiv, fara intrerupere ,se pot incheiat 7 contracte,iar la ... (vezi toată discuția)
Contract pe durata determinata nelagrepolis nelagrepolis -o persoana, angajata pe durata determinata ,incepand cu data de 15.11.2010 ( 6 luni ), i se prelungeste contractul pe inca 3 luni .Intervine o a treia ... (vezi toată discuția)