Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Instiintare angajator
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Instiintare angajator

Cand pot anunta angajatorul ca sunt insarcinata ? Lucrez intr o institutie de stat pe perioada determinata si trebuie sa dau concurs pentru reangajare deoarece au trecut cele 36 luni de prelungire legala a contractului . Normal ar fi trebuit sa dau la inceputul anului , atunci am implinit perioada de 3 ani de la angajare. Nu stiu de ce au scos acum toate posturile la concurs si nu stiu ce sa fac sa ii anunt inainte de concurs ca sunt insarcinata ?
In acest caz, nu s-a constatat incetarea de drept a c.i.m. ?

Cornel Vasile a scris:

In acest caz, nu s-a constatat incetarea de drept a c.i.m. ?

Fiti mai explicit va rog . Nu stiu ce inseamna acim . contractul a fost prelungit la inceputul anului 2019 pana in decembrie .
Nu prea inteleg ca va contraziceti in doua afirmatii : ... au trecut cele 36 luni de prelungire legala a contractului ............ contractul a fost prelungit la inceputul anului 2019 pana in decembrie .

Care afirmatie este corecta ?

c.i.m. = contract individual de munca

Cornel Vasile a scris:

Nu prea inteleg ca va contraziceti in doua afirmatii : ... au trecut cele 36 luni de prelungire legala a contractului ............ contractul a fost prelungit la inceputul anului 2019 pana in decembrie .

Care afirmatie este corecta ?

c.i.m. = contract individual de munca

Imi cer scuze , pai conform codului muncii am citit ca daca lucrezi in institutie de stat la 36 de luni trebuie sa dai concurs . Eu am inplinit cele 36 luni la inceputul anului in februarie . In 31.12.2018 mi s a prelungit prin act aditional contractul pana in 31.12.2019 . Problema e ca acum au scos toate posturile angajatiilor pe perioada determinata , la concurs practic posturile noastre si nu inteleg de ce nu le au scos pentru fiecare persoana cand i se implineau cei trei ani . Ma ajuta cu ceva daca ii instiintez ca sunt insarcinata ?